Zatoczka gotowa, chodnik wkrótce też

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Zatoczka gotowa, chodnik wkrótce też

Zatoczka autobusowa w Unikowicach jest już gotowa, a remont chodnika przy ulicy Kopernika w Paczkowie wychodzi już na ostatnią prostą.

Tak w skrócie można opisać stan realizacji dwóch sporych inwestycji drogowych, finansowanych wspólnie przez nyski Zarząd Dróg Powiatowych oraz Gminę Paczków. Na oba zadania w paczkowskim budżecie zabezpieczono kwotę ok. 73 tys. zł. Przed nami jeszcze budowa dwóch "powiatowych" chodników - w Gościcach i w Starym Paczkowie. W sumie na tegoroczne inwestycje przy drogach powiatowych na naszym terenie Gmina Paczków wydatkuje z własnych środków budżetowych ok. 105 tys. zł.

We wsi Unikowice, przy głównej drodze w kierunku Dziewiętlic, powstała wybrukowana zatoczka autobusowa oraz kilkudziesięciometrowy odcinek chodnika (zdjęcia nr 1 i 2). Ta inwestycja nie tylko znacznie ułatwi prowadzenie na tej trasie transportu komunikacji publicznej, ale również wydatnie poprawi bezpieczeństwo. Wartość prac szacuje się na ok. 63 tys. zł. Przy wykonaniu zadania zastosowany został system finansowania 60/40 - Zarząd Dróg Powiatowych, który administruje wspomnianą drogą nr 1673, zabezpieczył na ten cel niecałe 38 tys. zł, a ok. 25 tys. zł zostanie wydatkowane z budżetu naszej gminy.

Tymczasem w Paczkowie trwa kompletna modernizację chodnika przy ulicy Kopernika (zdjęcie nr 3). Ten sfatygowany trakt dla pieszych, wiodący od skrzyżowania z ulicą Zawadzkiego aż do połączenia z ulicą Sienkiewicza, na całej długości doczekał się już nowej nawierzchni. Obecnie realizacja inwestycji wychodzi już na przysłowiową "ostatnią prostą" i na dniach zostanie ukończona. W sumie wyremontowane zostało prawie 600 metrów chodnika. Mocno już wysłużone płyty zastąpiła kostka brukowa, zamontowane zostały także nowe krawężniki. Zdemontowane elementy wspomnianego chodnika zostały przekazane na stan Gminy Paczków, dzięki czemu będzie można poddać je regeneracji i ponownie wykorzystać w innym miejscu.
Całkowity koszt zadania sięga 119 tys. zł, z czego 40% pochodzić będzie z budżetu Gminy Paczków, a pozostałą kwotę wyłoży ZDP w Nysie. Oznacza to, że paczkowski samorząd wyda na ten cel prawie 48 tys. zł, a władze powiatowe nieco ponad 71 tys. zł.

W tym roku, oprócz wspomnianych inwestycji w Paczkowie i Unikowicach, władze powiatowe planują też realizację trzeciego przedsięwzięcia - wykonania chodników w Gościcach i Starym Paczkowie. Pierwszy z nich powstanie na odcinku 142 m, drugi mierzył będzie 137 m. Oba chodniki wykonane zostaną z betonowej kostki brukowej. Przetarg został już rozstrzygnięty - budową zajmie się firma z Głuchołaz, która zobowiązała się wykonać zadanie za niecałe 79 tys. zł. Również w tym przypadku inwestycja zostanie sfinansowana ze środków Zarządu Dróg Powiatowych i Gminy Paczków, których wkład wyniesie odpowiednio 47 tys. zł oraz 32 tys. zł.

Otwórz