Obejrzyj kolekcję zabytkowych maszyn biurowych

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Obejrzyj kolekcję zabytkowych maszyn biurowych

Do soboty 18 września w sali paczkowskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji można oglądać ciekawą ekspozycję zabytkowych maszyn biurowych.

Zorganizowana w Paczkowie "Wystawa Kultury Technicznej" pochodzi ze zbiorów Muzeum Maszyn Biurowych "Typewriter" w Tychach. Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt urządzeń biurowych z końcówki XIX i XX wieku. Dominują maszyny do pisania sprzed lat, ale nie brakuje też maszyn do liczenia, maszyn do sortowania bilonu, liczydeł i kalkulatorów z przeszłości.
Zaprezentowane urządzenia zostały wyprodukowane w Niemczech, Szwecji, Polsce, Rosji, Szwajcarii, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych. Najstarsza spośród przywiezionych do naszego miasta maszyn pochodzi z 1889 roku, a wiele z nich opuściło taśmy produkcyjne czołowych fabryk - m.in. Adler, Continental, Łucznik, Olivier, Olimpia, Remington, Triumph, Underwood - w pierwszych latach XX wieku.

Po wystawie oprowadza i ciekawie o niej opowiada właściciel kolekcji - pan Jan Kałuża. Ekspozycja dostępna jest w sali Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie (ul. Wojska Polskiego 27) do soboty 18 września w godz. od 10:00 do 18:00. Zachęcamy do obejrzenia zabytkowych eksponatów. Warto zapoznać się z historią rozwoju maszyn, które wielu z nas do dziś ułatwiają pracę, a na pewno są swego rodzaju archetypami współczesnych komputerów. Wstęp jest bezpłatny.

Więcej na temat zbiorów Muzeum Maszyn Biurowych "Typewriter" w Tychach poczytać można na jego oficjalnej stronie internetowej.

Otwórz