Paczków zaczyna świętowanie! Przyjedź do nas!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczków zaczyna świętowanie! Przyjedź do nas!

Już jutro w Paczkowie rusza "Festyn Pogranicza - Paczków 2010" - nowa formuła święta miasta, która w tym roku zastąpi wysłużone "Dni Paczkowa".

Przypominamy, że "Festyn Pogranicza - Paczków 2010" będzie debiutem nowej formuły dawnych "Dni Paczkowa". Do tej pory święto naszego miasta odbywało się w czerwcu - w tym roku odbędzie się we wrześniu. Bogaty program i niezwykle ciekawy temat przewodni imprezy, która w połączeniu z organizowanymi równolegle obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa potrwa w sumie osiem dni (do 19 września), powinny jednak z nawiązką wynagrodzić paczkowianom oczekiwanie. Ta wielka międzynarodowa impreza historyczna będzie nawiązywać do średniowiecznego klimatu Paczkowa.  W naszym mieście pojawi się kilkuset "ludzi z epoki" - wojów, rycerzy, rzemieślników, mieszczan,tancerek, grajków. Nasze zabytkowe miasto będzie tętnić prawdziwie średniowiecznym życiem

Tegoroczny "Festyn Pogranicza" rusza w sobotę 11 września - rozpocznie go przemarsz bractw rycerskich ulicami kameralnego centrum Paczkowa. Uroczyste otwarcie planowane jest na głównej scenie w rynku o godz. 13:00. W centrum rozpoczną się także Warsztaty Garncarskie, podczas których każdy będzie mógł spróbować swoich sił w branży rzeźbiarskiej, np. sprawdzając swoje umiejętności toczenia naczyń na kole garncarskim. W tym samym czasie na terenie plant miejskich w okolicach dawnego cmentarza i dalej w kierunku Wieży Wrocławskiej wystartuje wielki "Jarmark Średniowieczny", a na nim mnóstwo atrakcji. Średniowieczni wojowie rozbiją tam swoje obozowisko, karczmarki serwować będą średniowieczne potrawy, a rzemieślnicy z przeszłości zaprezentują tajniki swoich fachów. Nie zabraknie kramów mincerzy, kowali i garncarzy, nadarzy się również okazja tkania różnymi metodami, nauczenia się wyrobu strzał i łuków oraz tworzenia papieru czerpanego i pisania gęsim piórem. O 15:00 rozpocznie się Turniej Konny, a następnie Międzynarodowy Turniej Rycerski z grami i zabawami plebejskimi dla wszystkich mieszkańców. W planie są też prezentacje muzyczne i taneczne zespołów Bractw Rycerskich z Czech i Polski. O 20:00 na głównej scenie w rynku zagra rycerski zespół muzyczny STONEHENGE. Godzinę później wystartuje jedna z największych atrakcji weekendu - pod osłoną nocy wojowie i rycerze bractw zrekonstruują przykładową bitwę o mury obronne Paczkowa. Sobotę zakończy Międzynarodowy Turniej Tańca z Ogniem, który zorganizowany będzie na płycie paczkowskiego rynku.

Niedziela 12 września to dalszy ciąg "Jarmarku Średniowiecznego" oraz rycerskich prezentacji artystycznych. W poniedziałek 13 września w sali Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie ruszy Wystawa Kultury Technicznej. W czwartek i piątek (16-17 sierpnia) w Domu Plastyka zorganizowana zostanie "Pracownia Rzemiosł Dawnych".

Spodziewamy się "najazdu" ponad 400 ludzi w pełnym średniowiecznym rynsztunku. W paczkowskim "Festynie Pogranicza 2010" wezmą udział członkowie następujących bractw rycerskich:

 • Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej
 • Gildia Kupiecka z Malborka
 • Bractwo Orlich Gniazd z Krakowa
 • Poczet Rycerski Sebastiana I Mazowieckiego
 • Bractwo Rycerskie Ziemi Górowskiej
 • Opolskie Bractwo Rycerskie
 • Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej
 • Šermířský spolek Jeseník (Czechy)
 • Arma Ferre Jeseník (Czechy)
 • Solutus Zlín (Czechy)
 • Callata Ostrava (Czechy)
 • Pohádková babička Bruntál (Czechy)
 •  Campanulla Luhačovice (Czechy)
 • Revertar Zlín (Czechy)

Kolejny weekend - od 18 do 19 września - to również kilka atrakcji w ramach "Festynu Pogranicza". Po pierwsze "Akwarium Ognia", czyli pokaz autorskiego pieca ceramicznego zaprojektowany przez Mateusza Grobelnego (więcej na www.mg-gar.pl). Po drugie "Warsztaty i pokaz dmuchania szkła". Po trzecie "Warsztaty teatralne" połączone z widowiskiem pt. "Cytaty z wyobraźni". W niedzielę 19 września w Kinie Kopernik planowana jest projekcja filmu Andrzeja Wajdy pt. "Ziemia Obiecana".

Przypominamy, że w Paczkowie w tym samym czasie - w weekend 11-12 września oraz przez cały tydzień aż do kolejnego weekendu 18-19 września - trwać będzie jeszcze jedno ogromne przedsięwzięcie - seria imprez w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2010, które zapoczątkuje Wojewódzkie Otwarcie (w sobotę 11 września). W programie EDD wiele innych atrakcji - wystawy, prelekcje, wykłady naukowe, prezentacje, warsztaty i koncerty. Nie zabraknie też muzycznych gwiazd. Szczegóły paczkowskich obchodów EDD 2010.

Warto zaopatrzyć się w "mini-przewodnik" po bogatym programie Festynu Pogranicza - Paczków 2010 oraz paczkowskich obchodów EDD 2010. O szczegółach związanych z tą przydatną ulotką poczytać można tutaj.  

Projekt imprezy "Festyn Pogranicza - Paczków 2010" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice.


Szczegółowy program "Festynu Pogranicza - Paczków 2010" (kliknij, aby powiększyć):

Program do ściągnięcia w wersji PDF znajduje się tutaj.

Otwórz