Paczków pełen malarzy

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczków pełen malarzy

Ostatnio na rynku w Paczkowie łatwo napotkać młodych malarzy, którzy przy rozstawionych sztalugach, z bogatymi paletami farb i pędzlami w rękach przelewają na płótna widoki paczkowskiego centrum. Kim są ci tajemniczy artyści?

To uczniowie IV klasy Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych z Zespołu Sztuk Plastycznych w Katowicach. 25-osobowa grupa młodych plastyków przyjechała do naszego miasta w ramach tradycyjnego pleneru malarskiego, który co roku organizuje ich szkoła.
- Mieliśmy jechać już w maju, ale ze względu na szalejącą w Polsce powódź dyrekcja zdecydowała się przełożyć termin pleneru na jesień. Dlatego jesteśmy tu właśnie teraz. - mówi Kasia, która dziś rozstawiła swoją sztalugę na rogu rynku przy ulicy Wrocławskiej.

Ostatnio uczniowie katowickiego ZSP byli m.in. w Bochni, Jeleniej Górze, Wiśle czy Poroninie. Malowali też u naszych południowych sąsiadów - Czechów. W tym roku wybór padł na Paczków. Zdaniem jednej z uczestniczek to był prawdziwy "strzał w dziesiątkę":
- To bardzo ładne miasteczko. Takie kameralne. Da się tu wyczuć specyficzny artystyczny klimat. I te wszystkie malutkie kamieniczki są takie urokliwie. Naprawdę fajnie się tu maluje.
Artyści chętnie malują w rynku, ale nie brakuje ich także w bocznych uliczkach centrum i na plantach. "Bohaterami" ich obrazów są nie tylko zabytkowe kamienice, ale też kościół warowny, ratusz, mury obronne i wieże bramne.

Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach może pochwalić się wieloletnią tradycją - powstał na bazie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, które założono w 1947 roku. Placówka kształci młodych artystów nie tylko w zakresie różnych technik plastycznych, ale również sztuki stosowanej, np. metaloplastyki, jubilerstwa czy snycerstwa. Wyjazdowe plenery uczniów są już swoistym rytuałem ZSP. Młodzież rozpoczęła swoje warsztaty w poniedziałek i zostanie w Paczkowie do piątku. W tym czasie każdy z uczestników ma za zadanie stworzyć prace przedstawiające widoki paczkowskiego centrum. Później ich dzieła zostaną ocenione przez nauczycieli. Przed nimi jeszcze kilka dni wytężonej pracy twórczej. Szkoda, że "plenerowicze" ze stolicy Górnego Śląska nie mogą zostać nieco dłużej, tym bardziej, że już w sobotę rusza organizowany przez paczkowski OKiR plener plastyczny "Paczków - perła Dolnego Śląska".

Widok młodych malarzy tworzących w centrum Paczkowa budzi spore zainteresowanie nie tylko mieszkańców, ale i odwiedzających nasze miasto turystów. Wielu z nich przystaje, przygląda się ich pracy, zagaduje. Obecność śląskich adeptów malarstwa tworzy niezwykły twórczy klimat "Polskiego Carcassonne". Pozostaje nam życzyć artystom powodzenia, przysłowiowego "połamania pędzli", a potem wysokich ocen. Miejmy nadzieję, że, oprócz pięknych obrazów, wywiozą z Paczkowa same miłe wspomnienia i jeszcze kiedyś zechcą do nas wrócić.

Otwórz