Dożynki Gminne za nami

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Dożynki Gminne za nami

W ostatnią niedzielę sierpnia w Starym Paczkowie odbyło się wspólne "Święto Plonów" Gminy Paczków - Dożynki Gminne 2010.

Sołectwo Stary Paczków, które podjęło się organizacji tej imprezy, zdecydowanie stanęło na wysokości zadania i zafundowało mieszkańcom paczkowskich okolic niezwykle udane obchody "Święta Plonów". Wieś, którą "zarządza" sołtys Wiesława Kurowska, przywitała dożynkowych gości pięknie przyozdobionymi tegorocznymi plonami gospodarstwami, wszechobecnymi słomianymi kukiełkami i bogatym w atrakcje programem obchodów. Dopisała też pogoda, a co za tym idzie również dożynkowa frekwencja.

Główne obchody dożynkowe zainaugurował tradycyjny barwny korowód, w którym reprezentacje poszczególnych podpaczkowskich sołectw pokazały szerokiej publiczności efekty swojej kilkutygodniowej pracy - potężne wieńce dożynkowe. Pochód skierował swoje kroki do Kościoła pw. Wszystkich Świętych, gdzie odbyła się dożynkowa msza święta. Po jej zakończeniu korowód poprowadził wszystkich na plac rekreacyjny przy przedszkolu, gdzie Burmistrz Gminy Paczków dokonał otwarcia obchodów dożynkowych. Starostowie imprezy, Katarzyna Robak z Lisich Kątów oraz Oskar Rusin ze Starego Paczkowa, w obecności Wicemarszałek Województwa Opolskiego Teresy Karol i Starosty Nyskiego Adama Fujarczuka, wręczyli Bogdanowi Wyczałkowskiemu chleb z tegorocznych plonów.

Program tegorocznych dożynek w Starym Paczkowie obfitował w rozliczne atrakcje. Nie zabrakło przede wszystkim corocznego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Paczków. Największe wrażenie na członkach komisji zrobiły wieńce przygotowane przez mieszkańców Kamienicy oraz Ściborza. To właśnie te dwie kompozycje zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Na drugiej pozycji uplasował się wieniec z Trzeboszowic, a podium uzupełniło dzieło gospodarzy imprezy - mieszkańców Starego Paczkowa.

W ramach dożynkowych obchodów organizatorzy zorganizowali także inne rywalizacje, m.in. turniej sołtysów i rad sołeckich. Włodarze podpaczkowskich wsi walczyli w kilku ciekawych konkurencjach, podczas których musieli wykazać się np. umiejętnością śpiewania, sprawnego zaplatania warkocza czy skutecznym oddzieleniem kaszy od grochu. Walka była zacięta, ale ostateczne zwycięstwo odniosła Rada Sołecka Gościce z sołtysem Władysławem Krótkiewiczem na czele.

Również na dożynkowej scenie sporo się działo - program dożynek w Starym Paczkowie objął występy zespołu ludowego "Dziewiętliczanki" i grupy wokalnej pana Dariusza Kupskiego. Nie zabrakło też tanecznego show Klubu Tańca "Bolero" oraz artystycznych prezentacji podopiecznych miejscowego przedszkola. Przez cały czas uczestnicy imprezy mogli także korzystać z bogato zaopatrzonego bufetu, a wieczorem przyszła pora na zabawę taneczną. Tegoroczne "Święto Plonów" zakończyło się w biesiadnej atmosferze, przy suto zastawionych stołach i dźwiękach wielu przebojów. Stary Paczków znakomicie wywiązał się z powierzonego zadania i zorganizował naprawdę udaną imprezę. Kto nie był - niech żałuje, bo kolejne gminne dożynki dopiero za rok.   

fot. Odrich Vosachlo 

Otwórz