Zobacz literatów w karykaturze

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Zobacz literatów w karykaturze

Do końca września w paczkowskiej Bibliotece Publicznej można oglądać niezwykle interesującą wystawę karykatur autorstwa Eryka Lipińskiego.

Wystawa nosi tytuł "Pisarz w karykaturze" i przestawia skarykaturowane portrety znanych polskich pisarzy, których autorem jest Eryk Lipiński - wybitny polski karykaturzysta, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, założyciel warszawskiego Muzeum Karykatury. Eksponowanym portretom towarzyszą zabawne anegdoty, które ukazują twórców naszej literatury jako ludzi obdarzonych poczuciem humoru. Lekki, satyryczny ton wystawy doskonale koresponduje z atmosferą trwających wakacji i wypoczynku, dlatego warto pojawić się w czytelni działu dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej w Paczkowie (ul. Słowackiego 7) i przyjrzeć się twórczości Eryka Lipińskiego. Wystawa pochodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Eryk Lipiński (1908-1991 r.) - karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, książek o karykaturze i satyrze. Nazywano go księciem polskiej karykatury. Studiował na warszawskiej ASP malarstwo, grafikę użytkową i scenografię. Jako karykaturzysta zadebiutował w tygodniku "Pobudka" w roku 1928. W 1935 wraz ze Zbigniewem Mitznerem założył tygodnik satyryczny "Szpilki", którego redaktorem naczelnym był w latach 1935-1937 i 1946-1953. Współpracował m.in. z "Przekrojem", "Przeglądem Kulturalnym", "Trybuną Ludu", "Panoramą", "Zwierciadłem" i "Expressem Wieczornym". Inicjator, komisarz i uczestnik I Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie (1966 r.).
W 1978 roku założył Muzeum Karykatury w Warszawie i był jego pierwszym dyrektorem. Inicjator powstania i prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK). Laureat wielu nagród artystycznych (Złota Szpilka - 1966, Złota Szpilka z Wawrzynem - 1972) i odznaczeń państwowych. W 1980 roku zainicjował powstanie Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce, a w 1991 roku został uhonorowany tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Jego syn - Tomasz Lipiński - jest polskim muzykiem rockowym, liderem i współzałożycielem zespołów Brygada Kryzys i TILT.

Poniżej przykład satyrycznej twórczości Eryka Lipińskiego...  

Otwórz