Na TVN o projekcie z Paczkowa

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Na TVN o projekcie z Paczkowa

Zgodnie z zapowiedziami, w sobotę wieczorem w magazynie reporterów telewizji TVN "Uwaga!" wyemitowany został reportaż na temat innowacyjnego projektu "Budowy mieszkań poprzez system szkoleń zawodowych osób bezrobotnych", który wspólnymi siłami zrealizował w Paczkowie Powiatowy Urząd Pracy w Nysie oraz paczkowski samorząd.

Tematem nowatorskiego programu budowy przez bezrobotnych udało się zainteresować dziennikarzy TVN. W lipcu reporterzy "Uwagi!", jednego z najpopularniejszych w naszym kraju magazynu reportaży interwencyjnych, przyjechali do Paczkowa, by przygotować niezbędny materiał filmowy o samej inicjatywie, procesie realizacyjnym i końcowym efekcie - budynku mieszkalnym przy ul. Poniatowskiego.

W reportażu nie zabrakło kilku wywiadów, m.in. z Kordianem Kolbiarzem - dyrektorem nyskiego PUP, Jackiem Wiśniewskim - doświadczonym budowlańcem pełniącym w projekcie funkcję kierownika budowy oraz Józefem Baziokiem - niezależnym fachowcem, który na prośbę dziennikarzy "Uwagi!" sprawdził jakość wykonania budynku. Reporterzy porozmawiali także z jednym z uczestników tego oryginalnego kursu zawodowego.

Zrealizowany w Paczkowie projekt zakończył się sporym sukcesem. Ze 170 osób, które pracowały na budowie przy ulicy Poniatowskiego, 120 znalazło pracę. Kursanci nie tylko zyskali nowe doświadczenia i umiejętności, ale przede wszystkim zdobyli przydatne dokumenty ukończenia kursu i szkoleń zawodowych. Skorzystała także Gmina Paczków, która tanim nakładem otrzymała pełnowartościowy budynek komunalny. Lokale mają średnio po 30 metrów kwadratowych, a koszt budowy wyniósł 800 zł za jeden metr kwadratowy.

Dodatkowo pomysłodawcy całego przedsięwzięcia zostali uhonorowani Europejską Nagrodą Przedsiębiorczości. Kapituła tej prestiżowej międzynarodowej rywalizacji doceniła nyskę ideę organizacji szkoleń bezrobotnych, których efektem są gotowe do użytkowania obiekty budowlane. 31 maja dyrektor PUP Nysa Kordian Kolbiarz, w towarzystwie Starosty Nyskiego Adama Fujarczuka, odebrał nagrodę na uroczystej ceremonii w Madrycie.

Reportaż dziennikarzy TVN o paczkowskim projekcie został w ostatnią sobotę wyemitowany w magazynie "Uwaga!". Materiał można obejrzeć także na stronie internetowej www.uwaga.onet.pl.

Otwórz