Kolejne Warsztaty Twórcze za nami

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Kolejne Warsztaty Twórcze za nami

Jubileuszowe X Międzynarodowe Warsztaty Twórcze - Paczków 2010 oficjalnie dobiegły końca. Uwieńczono je wspólnym wernisażem, podczas którego zostały zaprezentowane efekty pracy uczestników tego dwutygodniowego pleneru. Pleneru, który powoli staje się prawdziwą ceramiczno-malarską wizytówką naszego miasta.

W tegorocznej edycji udział wzięło jedenastu cenionych artystów z czterech krajów - Eugenia Belden z Meksyku, Barnabas Mader z Węgier, Jirina Hornikova z Czech oraz mocna grupa reprezentująca Polskę: Stanisław Kilarecki, Kamila Dziedzic, Bożena Uryga-Mączyńska, Ewa Walczak-Jackiewicz, Stanisław Pietrusa, Liliana Fijałkowska i Wiesław Fijałkowski. Inicjatorem, głównym organizatorem i komisarzem warsztatów był jak zwykle "dobry duch" paczkowskiego Domu Plastyka - Ryszard Ziółkowski.    

Wernisaż wystawy plenerowych prac otworzyli wspólnie przedstawiciele głównych organizatorów MWT 2010 - Zastępca Burmistrza Gminy Paczków Grzegorz Jasiok oraz Tadeusz Waloszczyk - Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. Wśród gości nie zabrakło także reprezentantów władz samorządowych województwa opolskiego i powiatu nyskiego, które aktywnie wspierają tę inicjatywę. Mowa o Wicemarszałek Teresie Karol oraz Wicestaroście Czesławie Biłobranie i Przewodniczącym Rady Powiatu Mirosławie Aranowiczu.

Podczas otwarcia ekspozycji każdy z twórców miał okazję krótko podzielić się poplenerowymi refleksjami i zaprezentować swoje dzieła. Zachwyceni kameralnym urokiem Paczkowa artyści przyznali zgodnie, że warsztaty były niezwykle cennym doświadczeniem. Wszyscy podkreślali znakomitą organizację oraz wyjątkowo sympatyczną i twórczą atmosferę pleneru, deklarując chęć udziału w tego typu przedsięwzięciach również w kolejnych latach. Uczestnicy kolejny raz wywożą z Paczkowa nie tylko ciekawe przeżycia warsztatowe, ale też wiele miłych wspomnień. Ogromna w tym zasługa niezastąpionego Ryszarda Ziółkowskiego, który co roku wkłada sporo pracy w przygotowanie tej ciekawej imprezy. 
Kilku tegorocznych uczestników gościło w "Polskim Carcassonne" już podczas poprzednich edycji MWT, dlatego wiele wskazuje na to, że ich słowa uznania nie są jedynie kurtuazją. Paczkowskie warsztaty naprawdę mają w sobie to "coś", bo artyści z różnych zakątków świata chętnie wracają do naszego zabytkowego miasta. Niektórzy twórcy zaryzykowali nawet stwierdzenie, że MWT Paczków jest... jednym z najlepszych plenerów ceramiczno-malarskich w Polsce!

Ekspozycja, którą otworzył piątkowy wernisaż będzie teraz bezpłatnie udostępniona wszystkim mieszkańcom Paczkowa i odwiedzającym nasze miasto turystom. Niezwykłe prace, w większości inspirowane atmosferą Paczkowa oraz wrażeniami z obserwacji zabytków i codziennego życia naszego miasta, będzie można oglądać w holu Domu Plastyka (Rynek 20) co najmniej do końca sierpnia. Prawdopodobnie wystawa będzie też udostępniona podczas pierwszego weekendu obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Później prace trafią do galerii ZPAP w Opolu, a część z nich zostanie przekazana sponsorom na pamiątkę.

Ranga imprezy rośnie z roku na rok, a wraz z nią zainteresowanie sztuką wśród paczkowian, dlatego organizatorzy już teraz zapewniają, że dołożą wszelkich starań, by w lokalnym kalendarzu imprez artystycznych na 2011 rok nie zabrakło XI Międzynarodowych Warsztatów Twórczych. Miejmy nadzieję, że dotrzymają słowa.

Otwórz