Trwają paczkowskie Warsztaty Twórcze

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Trwają paczkowskie Warsztaty Twórcze

W paczkowskim Domu Plastyka trwają jubileuszowe Międzynarodowe Warsztaty Twórcze - Paczków 2010. Tegoroczna edycja jest już dziesiątą odsłoną tego niezwykłego ceramiczno-malarskiego pleneru.

Międzynarodowe Warsztaty Twórcze co roku wspólnymi siłami organizuje Związek Polskich Artystów Plastyków w Opolu, paczkowskie Ognisko Artystyczne oraz Urząd Miejski w Paczkowie. Do 2008 roku impreza miała charakter jedynie warsztatów ceramicznych, ale od dwóch lat zakres pleneru poszerzono dodatkowo o malarstwo.

W tym roku paczkowskie MWT ruszyły 23 lipca. Jak zwykle do Domu Plastyka w Paczkowie zjechało kilkunastu wybitnych artystów z całej Polski - wśród nich Kamila Dziedzic, Liliana Fijałkowska, Bożena Uryga-Mączyńska, Ewa Walczak-Jackiewicz, Wiesław Fijałkowski, Stanisław Kilarecki, Stanisław Pietrusa. Nie zabrakło także gości z zagranicy - wśród uczestników warsztatów znalazła się Jirina Hornikova z Czech, Eugenia Belden z Meksyku oraz pochodzący z Węgier Barnabas Mader. Tradycyjnie głównym inicjatorem warsztatów, ich komisarzem oraz opiekunem całej grupy jest niezastąpiony Ryszard Ziółkowski.

Dla większości z jedenastu uczestników tegorocznego pleneru nie jest to pierwsza wizyta w Paczkowie. Zauroczeni naszym zabytkowym miastem malarze i ceramicy przyznają zgodnie, że chętnie wracają do "Polskiego Carcassonne", bo przyjazna atmosfera MWT, świetna organizacja pleneru, a przede wszystkim niezwykły klimat naszego zabytkowego grodu nie tylko znakomicie sprzyjają "procesom twórczym", ale są także niezwykle cennym artystycznym doświadczeniem.

Spotkanie w ramach paczkowskich Warsztatów Twórczych nie narzuca artystom określonego tematu, konwencji czy motywu przewodniego. Dzięki temu wśród uczestników panuje duża swoboda pracy - artyści mogą puścić wodze fantazji i tworzyć w sposób absolutnie nie ograniczony żadnymi z góry narzuconymi regułami. Pochodząca z Meksyku Eugenia Bezden postara się oddać w swoich dziełach emocje, które trzy tygodnie temu towarzyszyły jej rodakom podczas huraganu, zafascynowany architekturą Węgier Barnabas Mader tworzy wieloelementową konstrukcję przestrzenną, a Bożena Uryga-Mączyńska z Tułowic pracuje nad wielkoformatową rzeźbą potężnych podświetlanych drzew. Jedyną uczestniczką, która na plenerze w Paczkowie maluje obrazy, jest Jirina Hornikova z czeskiego Jesenika.

Na efekty ich pracy trzeba będzie poczekać do piątku 6 sierpnia. Tego dnia X Międzynarodowe Warsztaty Twórcze zakończy uroczysty wernisaż wystawy, na której zaprezentowane zostaną "owoce" dwutygodniowej twórczości uczestników paczkowskiego pleneru. Poplenerowy wernisaż odbędzie się w piątek 6 sierpnia o godz. 19.00 w sali głównej paczkowskiego Domu Plastyka (Rynek 20). Serdecznie zapraszamy do udziału w otwarciu ekspozycji.

Otwórz