Attyka kościoła do remontu

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Attyka kościoła do remontu

Przy jednym z głównych symboli Paczkowa - monumentalnym Kościele Parafialnym pw. św. Jana Ewangelisty - rozstawiane są właśnie potężne rusztowania. To znak, że lada dzień rozpocznie się zapowiadany remont attyki tej znanej świątyni.

Potężny, górujący nad miastem XIV-wieczny kościół warowny jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych budowli w Europie Środkowej, łączących w sobie gotycką architekturę sakralną z funkcjami fortyfikacyjnymi. W XVI wieku, w obawie przed tureckimi najazdami, kościół przebudowano i ufortyfikowano, nadając mu funkcje obronne - przekształcono dachy i dobudowano mury tarczowe zakończone charakterystyczną attyką z "jaskółczymi ogonami". Niestety, obecnie jej stan nie jest najlepszy, dlatego wymaga ona gruntownego remontu.

Podczas przeprowadzonej przed laty renowacji krenelażu świątyni zastosowano zbyt szczelne tynki, w których obecnie pojawiają się liczne pęknięcia. Gdy pada deszcz, w szczeliny dostaje się woda, która szybko wsiąka w strukturę cegieł, ale przez grubą warstwę zaprawy nie ma możliwości odparowania. Wahania temperatur - szczególnie mrozy - powodują niszczenie attyki od wewnątrz, dlatego konieczna jest interwencja. Naprawy wymagają też nieszczelne obróbki blacharskie, które przepuszczają wody opadowe i dodatkowo przyczyniają się do destrukcji górnej części obiektu. Do poprawki są również niektóre profile gzymsów oraz kilka ubytków w blankowaniu.

Paczkowska parafia, na czele której stoi ks. Edward Henne, zdecydowała się zainwestować w zabytkową attykę. Rozpoczynający się na dniach remont ma na celu nie tylko poprawę kwestii estetycznych, ale przede wszystkim przeciwdziałanie dalszemu niszczeniu "jaskółczych ogonów" i poniższych ścian. Uszkodzone tynki zostaną usunięte i zastąpione nowymi, ceglane braki uzupełnione, a uszkodzone elementy blacharskie wymienione. To ogromne przedsięwzięcie będzie realizowane na sporych wysokościach - attyka kościoła umiejscowiona jest na wysokości ponad 20 metrów.

Przewidywany koszt prac konserwatorskich zamknie się prawdopodobnie w kwocie ok. 362 tys. zł, a ich zakończenie planowane jest na przełomie listopada i grudnia 2010 r.

Otwórz