Muzeum Gazownictwa też w weekendy

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Muzeum Gazownictwa też w weekendy

Sezon turystyczny w pełni, dlatego Muzeum Gazownictwa w Paczkowie wychodzi naprzeciw wszystkim turystom odwiedzającym nasze miasto i otwiera swoje bramy również w weekendy.

Paczkowskie Muzeum Gazownictwa przy ulicy Pocztowej to nowoczesna, dynamiczna i różnorodna ekspozycja, która znakomicie oddaje tempo zmian, szybkość technologicznego rozwoju i ewolucję przemysłu gazowniczego w Polsce i na świecie. Obiekt jest zdecydowanie jedną z najcenniejszych wizytówek turystycznych map Opolszczyzny.

W ostatnich dniach obiekt przeżywa prawdziwy nawał turystów - tygodniowo Muzeum odwiedza kilkaset osób. Popularność "gazowniczego skansenu" rośnie z dnia na dzień, dlatego w sezonie letnim władze Muzeum zdecydowały się dostosować godziny otwarcia do potrzeb zainteresowanych. Decyzje już zapadły - od poniedziałku do piątku Muzeum Gazownictwa otwarte jest w godzinach od 8:00 do 15:00, a w soboty i niedziele od 10:00 do 14:00. Ten harmonogram dostępności będzie obowiązywał co najmniej do końca sierpnia 2010 r. Wyjątkiem będzie jedynie sobota 24 lipca - tego dnia obiekt będzie nieczynny.

Przypomnijmy, że paczkowskie Muzeum Gazownictwa działa od 1991 roku. Pomysł utworzenia gazowniczego skansenu pojawił się jeszcze przed wyłączeniem z eksploatacji dawnej miejskiej gazowni, którą zamknięto ostatecznie w 1977 roku. Podczas remontu w 2007 roku teren ekspozycyjny przekształcono w nowoczesne centrum muzealno-wystawienniczo-szkoleniowe, które łączy w sobie tradycję z technologicznymi nowinkami. W profesjonalnie przygotowanych prezentacjach na temat produkcji gazu wykorzystywana jest technika "światło-dźwięku". Gazownictwo pokazane jest w układzie chronologicznym i tematycznym. Interaktywne wystawy znakomicie pokazują historię gazu domowego i przemysłowego, poszerzając wiedzę odwiedzających na ten temat.

Ekspozycja Muzeum Gazownictwa w Paczkowie jest jedną z największych tego typu w Europie - składa się na nią ponad 3000 eksponatów, które prezentowane są w salach wystawowych i ekspozycjach plenerowych o łącznej powierzchni ponad 1000 m2. Imponująca jest zwłaszcza pokaźna kolekcja starych gazomierzy (300 sztuk). Nie brakuje również gazowych urządzeń gospodarstwa domowego, palników laboratoryjnych, starodawnych elementów wyposażenia łazienek i kuchni oraz urządzeń niezbędnych do produkcji gazu klasycznego. 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia paczkowskiego Muzeum Gazownictwa - kustosz obiektu Adam Król oraz przewodnik Wojciech Kalfas czekają na Państwa siedem dni w tygodniu. Zachęcamy też do przejrzenia strony internetowej www.muzeumgazownictwa.pl. Więcej na temat tego znakomitego obiektu poczytać można także tutaj

Otwórz