Debiut pomarańczowej zamiatarki

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Debiut pomarańczowej zamiatarki

Od kilku dni po ulicach Paczkowa jeździ profesjonalna zamiatarka, która ma za zadanie pomóc w utrzymaniu czystości na terenie naszego miasta.

Mowa o urządzeniu angielskiej marki Johnston C40 - najnowszym nabytku Zakładu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Paczkowie. Ta chodnikowo-drogowa zamiatarka najnowszej generacji, dzięki swoim niewielkim gabarytom, jest bardzo zwrotna, a przy tym posiada sporo funkcji. Pojazd wyposażony jest w zbiornik na śmieci o pojemności 1,5 m3 oraz 250-litrowy zbiornik na wodę, która stosowana jest w obiegu recyrkulacyjnym. Zamiatarka może pochwalić się imponującą wydajnością zamiatania - w ciągu godziny do 19 000 m2. Takie osiągi umożliwiają dwie szczotki o maksymalnym wymiarze czyszczenia 130 x 290 cm.

Paczkowski egzemplarz został wyprodukowany w 2005 roku. Zamiatarkę napędza silnik diesla o pojemności 2,8 litra i mocy 93KM, co przy masie całkowitej 2800 kg, pozwala rozpędzić ją do prędkości 40 km/h (maksymalna szybkość pracy sięga 16 km/h). Dodatkowo pojazd wyposażony jest w ssawę do zbierania liści, wysokociśnieniowe urządzenie myjące oraz specjalny system zawieszenia, które umożliwia pokonywanie przeszkód (np. krawężników).

Sprzęt kosztował ZUKiM ok. 65 tys. zł. W zakupie wydatnie pomogło 20 tys. zł dofinansowania z Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie na doposażenie stanowiska pracy. Pojazd jest używany, ale jego stan techniczny nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Miejmy nadzieję, że pomarańczowa zamiatarka będzie długo i niezawodnie służyła paczkowskim służbom komunalnym. 

Otwórz