Nadchodzą upały

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Nadchodzą upały

Wygląda na to, że tegoroczne lato zawitało do nas na dobre - czeka nas bardzo ciepły i niezwykle słoneczny weekend. Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Opolskiego ostrzega jednak przed upałami, które w dniach od 9 do 11 lipca mogą wystąpić na terenie naszego województwa.

W całej południowej Polsce przewidywany jest wyraźny wzrost temperatury maksymalnej - w piątek 9 lipca może osiągnąć poziom od 29 do 31°C. Jeszcze cieplej będzie najprawdopodobniej w sobotę 10 lipca - tego dnia termometry mogą pokazywać od 31 do 34°C. Kolejny dzień - niedziela 11 lipca - również będzie niezwykle upalny: maksymalna temperatura może wahać się od 32 do 34°C. Warto dodać, że prognozowane najniższe wartości wskazywane przez słupek rtęci wyniosą w piątek od 15 do 18°C, a w kolejnych dniach od 19 do 22°C. Przewidywane upały osiągną pierwszy stopień zagrożenia (w 3-stopniowej skali).

Takie warunki atmosferyczne niosą ze sobą ryzyko udaru słonecznego, uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg oraz znaczący wzrost zagrożenia pożarowego. W związku z tym opolskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zaleca zachowanie szczególnej ostrożności i stosowne przygotowanie się na nadchodzące upały.

Słońce i bezchmurne niebo będą sprzyjać wyjściom na powietrze. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie na słońcu i narażanie się na szkodliwe działanie promieni UV ma swoje złe strony. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie ilości wody pitnej, nakrycie głowy i okulary słoneczne.

Otwórz