W Gminie Paczków wygrał Bronisław Komorowski

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności W Gminie Paczków wygrał Bronisław Komorowski

Wybory Prezydenckie 2010 przeszły już do historii. Oficjalne wyniki drugiej tury, która odbyła się w niedzielę 4 lipca, nie są jeszcze znane, ale przeliczenie głosów z ok. 95% lokali wyborczych wskazuje zwycięstwo Bronisława Komorowskiego. Kandydat Platformy Obywatelskiej wygrał również głosowanie na terenie Gminy Paczków.

Ostatni oficjalny komunikat Państwowej Komisji Wyborczej podał rezultaty wyborów z 95,01% obwodowych komisji wyborczych. Wynika z nich, że Bronisław Komorowski otrzymał 52,63% głosów, a poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego sięgnęło poziomu 47,37% wyborców. Wszystko wskazuje na to, że w kadencji 2010-2015 funkcję Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej piastował będzie Bronisław Komorowski. Wyniki tegorocznych wyborów są jednak bardzo wyrównane - w nocy z 4 na 5 lipca, po przeliczeniu głosów z ok. 50% lokali wyborczych, minimalne wygrywał Jarosław Kaczyński. Ostatnie przeliczenia jednak wysforowały na prowadzenie Komorowskiego, który aktualnie wygrywa "prezydencki wyścig" i zwiększa swoją przewagę.  

Przypomnijmy, że w drugiej turze głosowaliśmy w tych samych miejscach, co 20 czerwca podczas pierwszego rundy wyborów prezydenckich - w 25 506 lokalach wyborczych w kraju, 263 obwodach głosowania za granicą oraz na pokładach trzech statków morskich i dwóch platform wiertniczych. Ogółem 4 lipca uprawnionych do głosowania było ponad 30,6 mln osób.

Wśród ponad 25 tys. lokali wyborczych, trzynaście znalazło się na terenie naszej gminy. W Paczkowie i okolicznych sołectwach frekwencja najszybciej rosła w godzinach porannych, jednak później wyborczy zapał paczkowian nieco ostygł i kolejne godziny wskazywały wartości niższe od ogólnopolskiej średniej. Poszczególne terminy kontrolne o godz. 8:00, 13:00 i 17:00 oszacowały udział paczkowian w głosowaniu odpowiednio na 3,35%, 23,64% oraz 36,24%. W całej naszej gminie 4 lipca prawo głosu miało dokładnie 10 976 osób - ostatecznie skorzystało z niego 5162 wyborców, co oznacza, że paczkowska frekwencja w drugiej turze Wyborów Prezydenckich 2010 wyniosła 47,03%. Dla porównania w pierwszej turze frekwencja w naszej gminie wyniosła 47,58% (poszczególne punkty kontrolne: 1,65% o godz. 8:00, 21,87% o godz. 13:00 oraz 37,58% o godz. 17:00).

Podobnie jak przed dwoma tygodniami, głosowanie w gminie Paczków przebiegło wyjątkowo spokojnie i sprawnie - nie odnotowano żadnych incydentów czy komplikacji. W sumie na terenie naszej gminy oddano 5160 głosów, w tym 5103 głosów ważnych. Największą popularnością wśród paczkowian, podobnie jak w całej Polsce, cieszył się Bronisław Komorowski - kandydat PO otrzymał w sumie 2772 głosów (54,32%). Jarosław Kaczyński z PiS, z dorobkiem 2331 głosów, uzyskał poparcie 45,68% paczkowskich wyborców.

W drugiej turze na terenie Gminy Paczków Bronisław Komorowski wygrał z Jarosławem Kaczyńskim różnicą 441 głosów. Kandydat PO odniósł sukces nad liderem PiS w 10 obwodach wyborczych (w Kamienicy, Dziewiętlicach i paczkowski szpitalu wygrał Kaczyński). Najwięcej zwolenników Komorowski zyskał znów na terenie samego Paczkowa, szczególnie w obwodzie nr 4 (Okręgowa Komisja Wyborcza przy ul. Wojska Polskiego) - tam oddało na niego głos 619 wyborców (o 196 więcej niż na Kaczyńskiego).
Druga tura Wyborów Prezydenckich kolejny raz udowodniła, że w naszej gminie najsilniejszy elektorat Prawa i Sprawiedliwości zamieszkuje Kamienicę - w tej wsi 274 osoby na fotelu prezydenta Polski widziałoby Jarosława Kaczyńskiego (na Komorowskiego zagłosowały 193 osoby).

Poniżej zamieszczamy szczegółowe wyniki Wyborów Prezydenckich 2010 na terenie gminy Paczków (kliknij by powiększyć):  

Otwórz