Paczków wypowiada wojnę psim kupom!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczków wypowiada wojnę psim kupom!

Gmina Paczków rozpoczyna akcję "Pokaż klasę i... posprzątaj!", która ma na celu przekonanie i przyzwyczajenie właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach.

Władze Paczkowa zakupiły pierwszy bezpłatny nakład 2000 zestawów do sprzątania psich odchodów. Mieszkańcy naszego miasta i okolicznych wsi mogą w Urzędzie Miejskim za darmo odebrać specjalne papierowe torebki z szufelką i rękawiczką. "Gadżet" ten ma za zadanie pomóc właścicielom czworonogów w sprzątaniu po domowych ulubieńcach i przyzwyczaić ich do tej czynności. Głównym zadaniem akcji "Pokaż klasę i... posprzątaj!" jest uświadomienie mieszkańcom naszego miasta kwestii zalegających na chodnikach, ulicach, trawnikach czy skwerach psich kup oraz nauczenie, że skutecznym sposobem walki z tym problemem jest po prostu... posprzątanie.

Każdy mieszkaniec gminy Paczków, który pojawi się w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego (ul. Rynek 1 - parter, pokój nr 4), otrzyma jeden bezpłatny pakiet 10 ekologicznych zestawów do sprzątania psich odchodów. Zestaw składa się z torebki, która jest wykonana z przetworzonej makulatury, specjalnej kartonowej łopatki oraz rękawiczki. Jest to jednorazowy, higieniczny i bardzo praktyczny komplet, który możemy zabrać ze sobą wychodząc z psem na spacer. To rozwiązanie pozwala na zebranie i wrzucenie do każdego kosza na śmieci tego nieprzyjemnego "śladu" psiej obecności.

Wkrótce wspomniane zestawy trafią również do siedziby paczkowskiej Straży Miejskiej. Na rozdanie czeka 200 pakietów po 10 zestawów w każdym. Akcja prowadzona będzie do wyczerpania nakładu.
Warto nadmienić, że podobne zestawy są od pewnego czasu dostępne w Hurtowni Artykułów Przemysłowych "Hero" w Paczkowie (ul. Jagiellońska 9) oraz paczkowskich sklepach papierniczych. Po zużyciu darmowego "przydziału" z ratusza, każdy właściciel psa może we własnym zakresie zaopatrzyć się w te tanie komplety. Być może w przyszłości również inni paczkowscy właściciele sklepów zdecydują się sprowadzić ten pomysłowy produkt?

Pamiętajmy, że kwestia psich odchodów jest nie tylko problemem natury estetycznej czy zapachowej, ale również bardzo poważnym problemem epidemiologiczny. Narażeni jesteśmy wszyscy, gdyż wysuszone psie odchody podobnie jak pyłki drzew, grzybów czy kwiatów unoszą się w powietrzu. Nieuprzątnięte psie odchody są też doskonałą pożywką dla wielu drobnoustrojów i pasożytów, które mogą przetrwać w piaskownicach lub murawie parków w oczekiwaniu na nowego żywiciela. Nieczystości te szczególnie groźne są dla dzieci, które bawiąc się w piaskownicach, na placach czy skwerach wielokrotnie mają z nimi styczność.

Dodajmy, że obowiązek sprzątania po swoich pupilach obowiązuje właścicieli psów od 1996 roku. W myśl przepisów "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Paczków" osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do: niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta domowe na klatkach schodowych, na skwerach i trawnikach oraz w innych miejscach służących do publicznego użytku. Za niesprzątanie po swoim pupilu grozi mandat nawet w wysokości 500 zł.

Sprawa niezwykle rażącego i nieestetycznego elementu miejskiego krajobrazu, jakim bez wątpienia są psie kupy, w dużej mierze zależy od nas - mieszkańców Paczkowa. Akcja "Pokaż klasę i... posprzątaj!" nie będzie skuteczna, jeśli wśród paczkowian zabraknie dobrej woli i poczucia obowiązku posprzątania po swoich czworonożnych ulubieńcach.  Nie czekaj - przyjdź do Urzędu Miejskiego w Paczkowie i za darmo odbierz swój pakiet do sprzątania psich odchodów. Wspólnie nauczmy się sprzątać po swoich pupilach. 

Otwórz