Wybory Prezydenckie 2010: wyniki z gminy Paczków

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Wybory Prezydenckie 2010: wyniki z gminy Paczków

W niedzielę 20 czerwca odbyły się w Polsce wybory prezydenckie. Znamy już sondażowe wyniki z terenu całego kraju oraz szczegółowe dane dotyczące głosowania w poszczególnych obwodach gminy Paczków.

Z sondażowych rezultatów Wyborów Prezydenckich 2010 wynika, że już za dwa tygodnie - w niedzielę 4 lipca - czeka nas II tura. Żaden z 10 startujących kandydatów nie przekroczył progu 50% głosów, dlatego dwaj najlepsi pretendenci do fotela prezydenta - Bronisław Komorowski (Platforma Obywatelska, ok. 42% głosów) oraz Jarosław Kaczyński (Prawo i Sprawiedliwość, ok. 36% głosów) zmierzą się w ostatecznym starciu. Szacuje się, że trzecie miejsce w "prezydenckim wyścigu" zajął kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Grzegorz Napieralski, który zjednał sobie ok. 13,5% wyborców. Jak na razie ogólnopolska frekwencja oceniana jest na poziomie ok. 52,3% uprawnionych.

Przypomnijmy, że w Polsce otwarto ponad 25 tys. lokali wyborczych - trzynaście z nich znalazło się na terenie naszej gminy. Głosowanie ruszyło o godz. 6:00 i trwało do godz. 20.00. W całym kraju uprawnionych do głosowania było ponad 30 mln obywateli.
W Paczkowie i okolicznych sołectwach frekwencja rosła w podobnych proporcjach jak w pozostałych regionach Polski - poszczególne terminy kontrolne o godz. 8:00, 13:00 i 17:00 oszacowały udział paczkowian w głosowaniu na odpowiednio 1,65%, 21,87% oraz 37,58%. W całej naszej gminie prawo głosu miało dokładnie 10 950 osób - ostatecznie skorzystało z niego 5210 wyborców, co pozwoliło osiągnąć frekwencję wyborczą w wysokości 47,58%.

Głosowanie w gminie Paczków przebiegło wyjątkowo spokojnie i sprawnie - nie odnotowano żadnych incydentów czy komplikacji, a już w dwie godziny po zamknięciu paczkowskich Okręgowych Komisji Wyborczych wszelkie formalności zostały "dopięte na ostatni guzik".

W sumie na terenie naszej gminy do urno poszło 5210 osób, z których 5162 oddały ważne głosy. Największą popularnością wśród paczkowian, podobnie jak w całej Polsce, cieszył się Bronisław Komorowski - kandydat PO otrzymał w sumie 2136 głosów (41,38%). Tuż za nim, z dorobkiem 1892 głosów (36,65%), uplasował się Jarosław Kaczyński z PiS. Prezydenckie podium uzupełnił Grzegorz Napieralski z SLD, na którego swój głos oddało w gminie Paczków 705 osób (13,66%).

W gminie Paczków Bronisław Komorowski wygrał z Jarosławem Kaczyńskim różnicą 244 głosów. W bezpośrednim pojedynku kandydat PO odniósł sukces nad liderem PiS w 9 obwodach wyborczych (w jednym padł remis, w trzech - Kamienicy, Dziewiętlicach i Kozielnie - wygrał Kaczyński). Najwięcej zwolenników Komorowski zyskał na terenie samego Paczkowa, szczególnie w obwodzie nr 4 (Okręgowa Komisja Wyborcza przy ul. Wojska Polskiego) - tam oddało na niego głos 491 wyborców (o 144 więcej niż na Kaczyńskiego).
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości triumfował przede wszystkim we wsi Kamienica, gdzie zaufało mu 231 mieszkańców (na Komorowskiego zagłosowało 155 osób). W najmniejszym obwodzie - na terenie paczkowskiego szpitala - poparcie dla głównych pretendentów było identyczne (obaj otrzymali po... 7 głosów).

Poniżej zamieszczamy szczegółowe wyniki Wyborów Prezydenckich 2010 na terenie gminy Paczków (kliknij by powiększyć): 

 

Otwórz