Zawody OSP: Kamienica najlepsza!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Zawody OSP: Kamienica najlepsza!

12 czerwca na boisku sportowym w Kamienicy zostały rozegrane tegoroczne Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze paczkowskich drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych.

Swoje reprezentacje w kategorii mężczyzn wystawiły wszystkie jednostki z terenu gminy - dwie ekipy OSP Kamienica oraz po jednej z OSP Ujeździec, OSP Stary Paczków, OSP Dziewiętlice, OSP Gościce i OSP Wilamowa. Oprócz drużyn męskich, w zawodach wzięły również udział trzy zespoły żeńskie - z Dziewiętlic, Ujeźdźca i Starego Paczkowa. Rywalizowali też chłopcy w wieku od 12 do 15 lat - w tej kategorii swoje reprezentacje wystawiły jednostki OSP z Gościc, Kamienicy, Starego Paczkowa i Ujeźdźca. W tym przedziale wiekowym nie zabrakło także jednej drużyny dziewcząt - tym razem młode ochotniczki z Ujeźdźca nie miały z kim rywalizować, ale i tak zaprezentowały się z bardzo dobrej strony.

Zawody poprzedziło uroczyste otwarcie oraz wręczenie oznaczeń strażackich. Członkowie paczkowskich OSP zgarnęli w tym roku sporo wyróżnień. Najcenniejsze - Brązową Odznakę "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej", nadawaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji -  otrzymał Andrzej Drobny z OSP Kamienica. Wręczono również "Medale za zasługi dla pożarnictwa" - złote trafiły do Grzegorza Górnika i Andrzeja Rzepki (obaj OSP Ujeździec) oraz Czesława Wolskiego (OSP Kamienica), srebrne do Marka Kowalczyka (OSP Gościce) oraz Dariusza Walczaka, Renaty Wojtas, Pawła Wróbla i Tomasza Wróbla (wszyscy OSP Dziewiętlice), a brązowe do Andrzeja Bułki (OSP Gościce), Edyty Podobińskiej (OSP Ujeździec), Dariusza Mokrzyckiego (OSP Kamienica) oraz Włodzimierza Pulita i Józefa Sadowskiego (OSP Dziewiętlice).

Po oficjalnym otwarciu i wylosowaniu numerów startowych przystąpiono do rywalizacji. W tym roku pogoda nie rozpieszczała naszych ochotników - lejący się z nieba żar skutecznie utrudniał im zadanie. W sztafecie pożarniczej mężczyzn najlepsi okazali się gospodarze zawodów - strażacy z Kamienicy (wynik 59,20 sek.). Nieco gorzej wypadła druga drużyna tego OSP (63,50 sek.), która brała udział w zawodach, ale nie była klasyfikowana. Na trzecim miejscu uplasowała się ekipa OSP Ujeździec (65,10 sek.). W kolejnej konkurencji - ćwiczeniach bojowych - znów bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy OSP Kamienica. Ich pierwszy zespół uzyskał wynik na poziomie 45 sekund, co zapewniło im zdecydowane zwycięstwo. Druga lokata przypadła OSP Ujeździec (50,50 sek.), a podium uzupełnili ochotnicy ze Starego Paczkowa (51,09 sek.).
Niekwestionowanym liderem klasyfikacji generalnej seniorów została główna ekipa OSP Kamienica (łączny wynik 104,20 sek.), na drugim miejscu znalazła się reprezentacja Ujeźdźca (łączny wynik 115,60 sek.), a na trzecim Stary Paczków (łączny wynik 118,39 sek.). Ochotnicza Straż Pożarna z Kamienicy, na czele której stoi Prezes Dominik Maślanka, miała spore powody do radości - druhowie obronili tytuł z zeszłego roku, kiedy to wygrali gminne zawody OSP w Ujeźdźcu. Co ciekawe, wyniki drugiej, nieklasyfikowanej w zawodach drużyny gospodarzy, pozwoliłyby jej na wywalczenie drugiego miejsca. Regulamin imprezy wykluczał jednak takie rozwiązanie, dlatego OSP Kamienica II stratowała poza ogólnym zestawieniem.

Kamienica (łączny wynik 184,00 sek.) wygrała również zawody w kategorii chłopców do 15 lat, wyprzedzając w ogólnej klasyfikacji Gościce (193,00 sek.), Stary Paczków (198,04 sek.) i Ujeździec (224,15 sek.). W kategorii dziewcząt do 15 lat zgłosiła się jedynie drużyna z Ujeźdźca (wynik łączny 268,30 sek.).
W rywalizacji kobiet, po obu konkurencjach, triumfowały panie ze Starego Paczkowa (łączny wynik 185,70 sek.), które pokonały reprezentantki Ujeźdźca (łączny wynik 204,20 sek.) zarówno w sztafecie, jak i w ćwiczeniach. Wśród przedstawicielek "płci pięknej" najlepszy czas w obu konkurencjach zanotowały zawodniczki OSP Dziewiętlice, ale niestety zostały zdyskwalifikowane za punkty karne.  

Tegoroczne gminne zawody podpaczkowskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych upłynęły pod znakiem zdecydowanej dominacji pełniących rolę gospodarzy strażaków z OSP Kamienica. To już kolejny triumf tej ekipy w kategorii seniorów. W rywalizacji kobiet nastąpiła zmiana na fotelu lidera - w zeszłym roku najlepsze okazały się panie z Ujeźdźca, w tym przyszła pora na reprezentantki OSP Stary Paczków. Oba zespoły będą reprezentować naszą gminę na powiatowych zawodach OSP, które odbędą się w Nysie. Jak sobie poradzą? Przekonamy się za rok. 

fot. Anna Płoskonka

Otwórz