Refleksyjna Alterna

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Refleksyjna Alterna

W ostatnią sobotę maja artyści ze Stowarzyszenia Młodych Gminy Paczków ALTERNA zaprezentowali drugą część swojego tegorocznego "Katharsis". 

Po pełnym humoru i dobrej zabawy "Katharsis na wesoło", które odbyło się 29 maja, przyszedł czas na kolejny element tradycyjnego artystycznego "oczyszczenia". W tym roku głównym założeniem "Katharsis refleksyjnie" było pochylenie się nad tematem licznych problemów, z jakimi w dzisiejszych czasach zmagają się przedstawiciele młodego pokolenia.

Pełne zadumy widowisko rozpoczął występ aktorów z działającej w ramach ALTERNY grupy teatralnej "Nefesz". W sztuce pt. "Ucieczka" młodzi artyści zwrócili uwagę widzów na zawiłości i zagrożenia, jakie stawia przed nimi życie. Niełatwo przecież sprostać wymaganiom rodziców i nauczycieli, godzić szkolne obowiązki z młodzieńczą werwą i szalonymi pomysłami. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, chwila słabości, by się pogubić. Jeszcze gorzej, gdy komplikacje zaczynają się nawarstwiać - przecież problemy młodych ludzi nie wynikają tylko i wyłącznie z kłopotów szkolnych. Ich źródłem może być również napięta sytuacja w domu. Rodzice, w trosce o zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków bytu, w pogoni za pieniądzem, często nie mają czasu na szczerą rozmowę, na wysłuchanie i pomoc. Ich pociechy są pozostawione same sobie, a walka z licznymi troskami codziennego życia nie jest przecież łatwa. Co gorsza, złudną ulgę przynoszą najpierw wagary, potem alkohol, wreszcie ucieczka z domu...
Twórcy spektaklu zwrócili uwagę publiczności na potrzebę zastanowienia i refleksji nad swoją egzystencją, bo w krytycznym momencie tylko ona może pomóc. Wnioski z tego przedstawienia, choć niby oczywiste, są bardzo ważne - każdy z nas musi zrozumieć, że ma do wypełnienia swoje obowiązki i że musi brać odpowiedzialność za popełnione czyny. Życie rzadko jest "usłane różami" - trzeba mieć sporo odwagi i siły, by "wziąć się z nim za bary". A z problemami trzeba nauczyć sobie radzić, bo uciekać przed nimi najczęściej po prostu się nie da.

Po "spektaklu z przesłaniem", za który młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, przyszła pora na kolejne artystyczne elementy "Katharsis refleksyjnie". Oprócz gościnnego występu teatru pantomimy z Prudnika oraz tanecznego show dziewczyn z zespołu "Butterfly", swoje niezwykłe możliwości wokalne zaprezentowały publiczności także dwie solistki ALTERNY - Sandra Lipowska i Pamela Kłoczko. Goście mogli też obejrzeć wystawę prac młodych plastyków z grupy "Alterna Art" - w ich godnych podziwu pracach został przedstawiony temat przewodni wieczoru - problem ucieczki donikąd.

Przygotowanie niezwykłego, pełnego tajemniczości i zadumy wieczoru "Katharsis refleksyjnie" kosztowało członków ALTERNY wiele godzin ciężkiej pracy, jednak ten trud zdecydowanie się opłacił. Młodzi artyści zaserwowali publiczności profesjonalne widowisko, które wraz z pierwszą częścią - "Katharsis na wesoło" - zapewne na długo zapadnie w pamięć widzów. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku "tradycji stanie się zadość" i ALTERNA znów uraczy nas swoim antydepresyjnym programem. 

Otwórz