Najlepsi w Europie!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Najlepsi w Europie!

Kilka tygodni temu pisaliśmy na łamach naszej strony internetowej o nominacji realizowanego w Paczkowie programu budowy mieszkań poprzez system szkoleń osób bezrobotnych do prestiżowej "Europejskiej Nagrody Przedsiębiorczości". Dziś możemy oficjalnie ogłosić, że projekt, który wspólnymi siłami zrealizował Powiatowy Urząd Pracy w Nysie oraz Gmina Paczków, zyskał uznanie międzynarodowego jury i w swojej kategorii został uznany za najlepszy w Europie!

Te znakomite wieści napłynęły do Polski aż z Madrytu, gdzie wczoraj - 31 maja - odbyła się uroczysta gala, w ramach której wręczono "Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości" (The European Enterprise Awards). Nominowany w piątej kategorii ("Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne") projekt pod nazwą "Budowa domów poprzez system szkolenia dla bezrobotnych" został perfekcyjnie zaprezentowany i w ścisłym finale poradził sobie w najlepszy możliwy sposób. Tego wieczora Polskę reprezentował duet z Nysy: Dyrektor PUP Nysa Kordian Kolbiarz (na zdjęciu drugi od prawej w górnym rzędzie) oraz jego szef - Starosta Powiatu Nyskiego Adam Fujarczuk. Obaj panowie mieli okazję osobiście odebrać to niezwykle cenne wyróżnienie.

Przypomnijmy, że głównym założeniem nagrodzonego projektu było obniżenie bezrobocia oraz deficytu fachowców. W ramach kursów budowlanych niewykwalifikowani bezrobotni uczyli się zawodu. Dzięki temu, pod profesjonalnym nadzorem, w Paczkowie przy ulicy Poniatowskiego powstał dom mieszkalny, w którym do użytku oddano 12 mieszkań o łącznej powierzchni prawie 350 m2. Wspomniany obiekt jest jednoklatkowym, trzykondygnacyjnym modułem, przybudowanym do identycznego w zakresie formy i funkcji budynku powstałego pięć lat wcześniej.
Stawiając ten dom bezrobotni przeszli szkolenia w zakresie prac ogólnobudowlanych. W programie uczestniczyło w sumie 176 bezrobotnych osób, które swoje kwalifikacje zdobywały podczas 17 kursów. Korzyści tego rozwiązania są trudne do przecenienia - robotnicy zdobyli kompletne, realne i poszukiwane na rynku pracy umiejętności zawodowe oraz podstawy niezbędnego doświadczenia budowlanego, a Paczków zyskał nowy budynek mieszkalny, w którym dach nad głową znalazło kilkanaście rodzin. Rozwiązanie to pozwoliło sporo zaoszczędzić - moduł kosztował w sumie niewiele ponad 444 tys. zł.

Rywalizacja o "Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości" organizowana jest przez DG Enterprise od 2006 r. Nadrzędnym celem tego konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie osiągnięć instytucji publicznych w promowaniu przedsiębiorczości i małych przedsiębiorstw na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. ENP uznawane są za najbardziej prestiżowe wyróżnienia w europejskiej branży przedsiębiorczości.  

Historia tego zwycięstwa rozpoczęła się już w lutym w Warszawie, kiedy przedsięwzięcie nyskiego "pośredniaka" zostało uznane przez Ministerstwo Gospodarki za najlepsze w naszym kraju. Ta rekomendacja resortu zaowocowała nominacją do kontynentalnego etapu "Europejskich Nagród Przedsiębiorczości". Jak widać, na tym międzynarodowym poziomie, nyski projekt poradził sobie znakomicie - meta rywalizacji przyniosła mu najwyższy laur w piątej kategorii elitarnego konkursu. Konkurencja była naprawdę niebagatelna  - do krajowych edycji ENP 2010 zgłoszono w sumie 338 projektów z 28 państw Europy. Komisja konkursowa wybrała 53 z nich, dzieląc je na pięć kategorii. W swojej grupie polska inicjatywa zostawiła za sobą rywali z Włoch, Irlandii, Belgii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Słowacji.

To wielki triumf Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie i jego dyrektora, Kordiana Kolbiarza, który był głównym pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia. Niezwykle cieszy fakt, że swój wkład w ten sukces ma również Gmina Paczków. Zwycięski projekt realizowany był w naszym mieście, przy ścisłej współpracy z paczkowskim samorządem. Władze "Polskiego Carcassonne" chętnie podjęły temat nowatorskiego programu budowy mieszkań przez osoby bezrobotne i przystąpiły do pełnego przygotowania tej inwestycji - od skompletowania dokumentacji projektowej, przez dostarczenie materiałów budowlanych, aż po szczegółowy nadzór nad realizacją zadania.

Zwycięstwo w ENP 2010 gwarantuje, że o pionierskim programie budowy domów poprzez system szkoleń osób bezrobotnych dowiedzą się przedstawiciele wszystkich krajów Unii Europejskiej. Kto wie, być może ta idea wkrótce znajdzie na "Starym Kontynencie" naśladowców? Oprócz prestiżowej nagrody, sukces projektu niesie ze sobą także inne korzyści. Promocja w Europie zapewni rozgłos nie tylko Powiatowi Nyskiemu, ale także Paczkowowi, którego nazwa pojawia się we wszystkich materiałach informujących o tegorocznej edycji "Europejskich Nagród Przedsiębiorczości".

Więcej o ENP 2010 poczytać można np. na oficjalnej stronie internetowej Komisji Europejskiej

Otwórz