Zwiększony zrzut z Zalewu Paczkowskiego

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Zwiększony zrzut z Zalewu Paczkowskiego

Zarząd Zlewni Nysy Kłodzkiej poinformował, że w ciągu najbliższych kilkunastu godzin zwiększony zostanie zrzut wody ze Zbiornika Wodnego Kozielno - Zalewu Paczkowskiego.

Planowany większy zrzut wody rozpocznie się 1 czerwca. Władze ZW Kozielno podjęły tę decyzję w odpowiedzi na prognozy opadów deszczu i wzrostu dopływu wody do Zalewu Paczkowskiego. Komunikaty meteorologów nie są optymistyczne - deszcze będą występować na naszym terenie do końca tego tygodnia. Najgorzej ma być w środę 2 czerwca - według Józefa Wawryszyna, dyżurnego synoptyka z wrocławskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w tym dniu, na południu województw dolnośląskiego i opolskiego, opady mogą osiągnąć wartość nawet do 30-40 mm. W pozostałe dni tygodnia - dziś, w czwartek, piątek i najbliższy weekend - deszcze powinny być już raczej przelotne.

Jeżeli prognozowane opady wystąpią, w ciągu najbliższych 72 godzin dopływ do trzech pobliskich zbiorników retencyjnych Topola, Kozielno i Otmuchów może zwiększyć się nawet o ok. 62 mln m3. Oznacza to, że spodziewany przepływ na Nysie Kłodzkiej na poziomie Barda Śląskiego może sięgnąć poziomu 330 m3/s i w takiej ilości spodziewany jest w Zbiorniku Topola.

Zalew Paczkowski, którego maksymalna pojemność wynosi 16,4 mln m3, również musi przygotować się na przyjęcie większej ilości wody, dlatego Zarząd Zlewni Nysy Kłodzkiej zdecydował o wprowadzeniu większego zrzutu wody z naszego zbiornika. Proces ten już się rozpoczął (zrzut sięgnie wartości 100 m3/s) i potrwa do odwołania. 

Przyjęty poziom opróżniania ZW Kozielno jest bezpieczny, jednak należy spodziewać się podwyższenia poziomu Nysy Kłodzkiej. Najprawdopodobniej wkrótce rzeka nieznacznie wystąpi z brzegów. Może to stwarzać niebezpieczeństwo dla osób przebywających w ich pobliżu, dlatego apelujemy do mieszkańców gminy Paczków - zwłaszcza wędkarzy - o zachowanie szczególnej ostrożności. Pozostaje mieć nadzieję, że przewidywania synoptyków tym razem się nie sprawdzą i prognozowane ulewy nie będą aż tak intensywne.

Otwórz