Asfaltem do Czech

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Asfaltem do Czech

Mieszkańcy wsi Kamienica doczekali się wygodnego połączenia drogowego z sąsiadami z Bilej Vody - dwa dni temu oddano do użytku asfaltowy łącznik trasy prowadzącej do Czech. 

Koniec wsi Kamienica leży przy samej granicy z Czechami i bezpośrednio sąsiaduje z wsią Bila Voda, jednak od zawsze brakowało pomiędzy tymi dwoma miejscowościami możliwości sprawnej komunikacji. Jeszcze trzy lata temu obie wioski oddzielał w tym miejscu graniczny szlaban. Rozprawiono się z nim dopiero w nocy z 20 na 21 grudnia 2007 roku, kiedy to Polska i Czechy dołączyły do państw członkowskich europejskiej Strefy Schengen. Tym samym polsko-czeska granica została otwarta - o północy symbolicznego przecięcia szlabanu wspólnie dokonali mieszkańcy Kamienicy i Bilej Vody. 

Szlaban zniknął, ale pozostał graniczny rów melioracyjny. Brakowało też drogi z prawdziwego zdarzenia. Mieszkańcy Kamienicy własnymi siłami przygotowali w tym miejscu prowizoryczną "miedzę", a w 2009 roku Czesi po swojej stronie wykonali asfaltowy łącznik. Teraz udało się zrealizować również porządny trakt po polskiej stronie. 

Inwestycja, która od zawsze była prawdziwym "oczkiem w głowie" sołtysa Kamienicy, pana Adama Czadankiewicza (na zdjęciu), kosztowała Gminę Paczków niecałe 20 tys. zł. Oprócz asfaltowej drogi do granicy, wykonano również przepust nad przebiegającym tam rowem melioracyjnym. Warto nadmienić, że firma realizująca to zadanie dodatkowo wykonała za darmo niewielki asfaltowy łącznik przy zjeździe na drogę do boiska sportowego w Kamienicy.

Mieszkańcy Kamienicy i Bilej Vody mają teraz do dyspozycji nową jezdnię, która wyraźnie ułatwi kontakt pomiędzy tymi przygranicznymi miejscowościami. Skorzysta na tym również ruch turystyczny - gmina Paczków zyskała w ten sposób czwarte asfaltowe połączenie drogowe z Czechami.

Otwórz