W opolskim brakuje krwi

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności W opolskim brakuje krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu apeluje do krwiodawców i wszystkich osób chętnych o oddawanie drogocennego leku - krwi.

W związku z trwającą klęską powodziową magazyny z krwią w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu zaczynają gwałtownie pustoszeć. Jest to związane nie tylko ze zwiększonym zapotrzebowaniem ze strony szpitali, ale również z brakiem nowych donacji krwi - wielu mieszkańców Opolszczyzny, wśród nich regularnych krwiodawców, walczy teraz ze skutkami żywiołu i ratuje swoje dobytki.

W związku z zaistniałą sytuacją RCKiK w Opolu oraz Zarząd Rejonowy PCK w Otmuchowie apeluje do wszystkich mieszkańców naszej gminy o oddanie krwi - liczy się każdy jej litr. Krew można oddać w Oddziale Terenowym RCKiK w Nysie przy ul. Piłsudskiego 47 (od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 13:00, rejestracja do 12:30). Kontakt telefoniczny: (77) 433 24 43. Przy każdym oddaniu krwi, przeprowadzane są szczegółowe badania. Ostateczną decyzję o oddaniu krwi zawsze podejmuje lekarz.

Krew może oddać każdy kto:

  • ma ukończone 18 lat
  • waży co najmniej 50 kg
  • jest zdrowy

Przed oddaniem krwi trzeba:

  • być wypoczętym
  • spożyć lekkie śniadanie
  • wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki) w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi

Codziennie w województwie opolskim na krew czeka ok. 50 ludzi. Potrzebnych jest zatem 100 osób, które oddadzą krew. Pamiętajmy, że oddając krew spełniamy humanitarną powinność - ratujemy zagrożone życie.

Otwórz