Paczkowianie z sukcesami w zawodach PCK

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczkowianie z sukcesami w zawodach PCK

W ostatni piątek Zarząd Rejonowy PCK zorganizował w Otmuchowie XIII Zawody Pierwszej Pomocy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W rywalizacji z bardzo dobrej strony pokazali się reprezentanci gminy Paczków, zajmując czołowe miejsca w obu kategoriach.

Zawody były praktycznym sprawdzianem wiedzy i umiejętności zdobytych w czasie szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. Imprezę zorganizowano 14 maja na stadionie sportowym w Otmuchowie w ramach obchodów Tygodnia PCK. Pogoda tego dnia nie rozpieszczała młodych ratowników, ale w przeprowadzeniu poszczególnych konkurencji pomogła zadaszona trybuna, która skutecznie uchroniła uczestników przed deszczem. W zawodach wzięły udział zespoły ze wszystkich 14 szkół z terenu gminy Otmuchów i gminy Paczków.

Rywalizacja czteroosobowych szkolnych zespołów ratowniczych polegała na udzieleniu pomocy na kliku stacjach z upozorowanymi zdarzeniami. Wśród symulowanych zadań znalazły się m.in. resuscytacja krążeniowo-oddechowa na manekinie, omdlenia, krwotok z nosa, złamanie otwarte kończyny dolnej i uraz kręgosłupa. Uczestnicy rozwiązywali również test zawierający 15 pytań z wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu i pierwszej pomocy. W programie znalazło się też miejsce na gry i zabawy sportowe - zawodnicy rzucali lotkami do tarczy i piłeczkami do kosza, grali także w ringo i skakali na skakance. Nie zabrakło też układania z serduszek znaku PCK, a z puzzli - herbu Paczkowa.

Sędzią głównym zawodów była Katarzyna Stopyra - Instruktor Pierwszej Pomocy PCK. Na poszczególnych punktach sędziowali członkowie grup SIM PCK i SK PCK ZS w Otmuchowie. Zespoły, które ukończyły rywalizację na podium otrzymały dyplomy, puchary, piłki i medale dla zawodników. Poniżej prezentujemy wyniki konkurencji:

Kategoria szkół podstawowych                                                           

  • I miejsce - ZS-P w Wójcicach                                        
  • II miejsce - PSP w Trzeboszowicach (opiekun Danuta Waligóra)
  • III miejsce - ZS-P w Mesznie

Kategoria szkół gimnazjalnych

  • I miejsce - Gimnazjum Publiczne w Paczkowie (opiekun Bożena Burzyńska )
  • II miejsce - Niepubliczne Gimnazjum Stowarzyszeniowe w Paczkowie (opiekun Zofia Gorączko )
  • III miejsce - Gimnazjum w Otmuchowie

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom XIII Zawodów Pierwszej Pomocy, a szczególnie zespołom z Paczkowa i Trzeboszowic, które godnie reprezentowały w tej rywalizacji naszą gminę.  

Otwórz