Opolski tydzień z mammografią

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Opolski tydzień z mammografią

W dniach od 24 do 28 maja na terenie Opolszczyzny trwać będzie akcja "Mamo, kochaj siebie i nas". Inicjatywa ta ma na celu zachęcenie Opolanek do przeprowadzenia bezpłatnych badań mammograficznych.

Rak piersi jest, obok raka szyjki macicy, najczęstszym nowotworem u kobiet. W Polsce od wielu lat wzrasta zachorowalność na raka piersi, zaś w ostatnich latach przyrost ten przybrał na sile. Statystki są zatrważające - rocznie wśród Polek odnotowuje się około 11 tysięcy zachorowań, z czego ponad 5 tysięcy umiera. Oznacza to, że na raka piersi choruje w naszym kraju co piętnasta kobieta, a codziennie ten nowotwór zbiera 13-osobowe "żniwo". Choroba najczęściej wykrywana jest u kobiet między 50 a 69 rokiem życia. Niestety, liczba nowych zachorowań rośnie z roku na rok. 

Na pojawienie się nowotworu nie mamy większego wpływu, jednak trzeba pamiętać o badaniach profilaktycznych, które mogą wykryć wczesne stadium choroby. Kobiety powinny wykonywać comiesięczne samobadanie, a przynajmniej raz na dwa lata przeprowadzać mammografię. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie, aby zobaczyć wewnętrzna budowę piersi. W czasie badania wykonuje się 2 zdjęcia każdej z nich. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie jest bolesny i nie uszkadza piersi, dlatego nie ma się czego bać.

W związku z Dniem Matki, przypadającym tradycyjnie na dzień 26 maja, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w Opolu organizuje akcję "Mamo, kochaj siebie i nas", zachęcającą Opolanki w wieku 50-69 lat (które w ostatnich 2 latach nie wykonywały mammografii) do uczestnictwa w bezpłatnych badaniach mammograficznych, najważniejszego ogniwa wczesnego wykrywania raka piersi. Każda spełniająca powyższe warunki mieszkanka Opolszczyzny, która w dniach od 24 do 28 maja (od poniedziałku do piątku) zgłosi się na badanie mammograficzne do jednej z podanych niżej placówek, otrzyma praktyczny upominek, m.in. torbę na zakupy.

Zachęcamy wszystkie paczkowianki do udziału w akcji "Mamo, kochaj siebie i nas" oraz do regularnej profilaktyki raka piersi. Pamiętajmy, że z rakiem może wygrać tylko ten, kto szybko odeprze atak. 

Na Opolszczyźnie bezpłatne badania mammograficzne u kobiet w wieku 50-69 lat wykonują:
SPZOZ Opolskie Centrum Onkologii - Opole, ul. Katowicka 66a, tel. 77 441 60 39
SPZOZ "Centrum" w Opolu - Opole, ul. Budowlanych 4, tel. 77 453 84 62
SPZOZ w Kędzierzynie-Koźlu - Kędzierzyn-Koźle, ul. 24 Kwietnia 7, tel. 77 482 41 18
NZOZ Nyski Ośrodek Onkologii "Onkovit" - Nysa, ul. Rodziewiczówny 34, tel. 77 433 24 86
ZOZ Strzelce Opolskie - Strzelce Opolskie, ul. Opolska 36a, tel. 77 461 32 91 (do 5) w. 143
ZOZ Olesno - Olesno, ul. Klonowa 1, tel. 34 350 96 79
NZOZ Diagnostyka Obrazowa - Kluczbork, ul. M. Skłodowskiej-Curie 23, tel. 77 417 35 33
SP ZOZ Głubczyce w Likwidacji - Głubczyce, ul. M. Skłodowskiej-Curie 26, tel. 77 480 11 41

Otwórz