Festiwal Brosiga rozpoczęty

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Festiwal Brosiga rozpoczęty

3 maja w podpaczkowskich Lisich Kątach zainaugurowano tegoroczną edycję prestiżowej imprezy muzycznej - Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej im. Moritza Brosiga.

To już ósma odsłona serii koncertów, która poświęcona jest twórczości Moritza Brosiga (1815-1887) - wybitnego organisty, kompozytora i teoretyka muzyki, urodzonego na terenie gminy Paczków - w Lisich Kątach. Organizacją Festiwalu jak zwykle zajął się paczkowski Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miejski.

Pierwszy koncert Festiwalu odbył się tradycyjnie 3 maja w Kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Lisich Kątach - rodzinnej miejscowości Brosiga. W tym roku podczas inauguracji przed paczkowską publicznością wystąpiła trójka śpiewaków: Alina Urbańczyk-Mróz (sopran), Ewa Gromkowska (mezzosopran) i Piotr Nikiel (tenor), którym akompaniowała pianistka Grażyna Griner.

Przed rozpoczęciem koncertu, Dyrektor OKiR Andrzej Kłoczko, który piastuje tę funkcję od początku 2010 roku, wręczył kwiaty i oficjalnie podziękował swojemu poprzednikowi - Henrykowi Romańczykowi - za stworzenie i wieloletnie kierowanie Festiwalem. Zgodnie z zapowiedziami występ kwartetu poprzedziła też minuta ciszy - uczestnicy koncertu uczcili w ten sposób pamięć 96 ofiar tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, która miała miejsce 10 kwietnia.

Zgromadzeni w kościele w Lisich Kątach melomani wysłuchali tego dnia nie tylko utworów Moritza Brosiga. Zaprezentowano również kompozycje innych wybitnych twórców muzyki klasycznej, na czele z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem, Janem Sebastianem Bachem, Antonio Vivaldim, Giuseppe Verdim czy Georgem Friedrichem Händelem. Znakomite wykonanie i bogaty program koncertu zagwarantował niezapomniane muzyczne przeżycia. A to dopiero poczatęk - przed nami jeszcze sześć występów, z których najbliższy planowany jest na 23 maja w Trzeboszowicach.

O szczegółach dotyczących Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej im. Moritza Brosiga poczytać można tutaj.

Otwórz