Strażacki początek maja

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Strażacki początek maja

Co roku 4 maja, w dzień Świętego Floriana, przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka - światowe święto wszystkich strażaków. Z tej okazji w naszej gminie planowane są liczne strażackie uroczystości.

Dzień Strażaka nie przypadkowo obchodzony jest właśnie 4 maja - ta data upamiętnia męczeńską śmierć Świętego Floriana, patrona strażaków i wszystkich wykonawców zawodów wiążących się z ogniem, np. hutników, kominiarzy, garncarzy czy piekarzy. Florian von Lorch pochodził z Austrii i był mężnym żołnierzem armii cesarza rzymskiego Dioklecjana. W 304 roku ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci - 4 maja został potwornie skatowany i wrzucony do rzeki Enns. Warto dodać, że w 1184 roku szczątki Świętego Floriana przybyły do Krakowa, a obecnie znajdują się w Chorzowie.

Na pamiątkę śmierci swojego patrona strażacy co roku na początku maja obchodzą swoje święto. Tradycję tę zachowują również jednostki z terenu naszej gminy.
Ochotnicza Straż Pożarna w Kamienicy planuje połączyć obchody Dnia Strażaka z jubileuszem 65-lecia istnienia. Z tej okazji 2 maja odbędzie się spotkanie w remizie oraz uroczysta msza święta w tamtejszym Kościele pw. Św. Jerzego. Tego samego dnia w Starym Paczkowie świętować będą także członkowie OSP Stary Paczków i OSP Wilamowa. Podczas uroczystej mszy w intencji strażaków w Kościele pw. Wszystkich Świętych poświęcone zostaną dwa zakupione niedawno wozy strażackie, które wkrótce dołączą do sprzętu służącego we wspomnianych jednostkach.
Dzień później - 3 maja - świętować będzie także strażacka brać z Dziewiętlic. Tamtejsze OSP, oprócz 65-lecia istnienia, obchodzi w tym roku 20-lecie współpracy z czeską jednostką z miejscowości Velka Kras. Spotkanie w dziewiętlickiej remizie poprzedzi poranna msza święta w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny. Nabożeństwo w strażackiej intencji planowane jest także w Kościele pw. Św. Mikołaja w Gościcach.

Na powiatowym szczeblu OSP oficjalne obchody Dnia Strażaka planowane są w niedzielę 9 maja - rozpocznie je msza w intencji wszystkich strażaków, która odbędzie się o godz. 9.30 w Bazylice pw. Św. Jakuba i Św. Agnieszki w Nysie. W uroczystościach wezmą udział zaopatrzone w sztandary reprezentacje pięciu paczkowskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
11 maja Dzień Strażaka uczci także Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nysie. Podczas ceremonii Komendant Powiatowy wręczy wybranym strażakom z terenu naszego powiatu odznaczenia, akty nominacji i dyplomy, dokonana zostanie również uroczysta zmiana służby.

Z okazji zbliżającego się Dnia Strażaka już dziś życzymy wszystkim Strażakom - Zawodowcom i Ochotnikom - dużo zdrowia, niewyczerpanej siły i mnóstwa wytrwałości, wyrozumiałości bliskich, licznych sukcesów, spełnienia wszystkich marzeń oraz wiele satysfakcji z pracy i służby społeczeństwu. Wasz trud i zaangażowanie w niesienie pomocy drugiemu człowiekowi zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek, dlatego życzymy również, by Wasza praca była zawsze doceniana. 

Otwórz