Księga Kondolencyjna już w drodze do Warszawy

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Księga Kondolencyjna już w drodze do Warszawy

Księga Kondolencyjna, która przez ostatnie kilka dni była udostępniona w Urzędzie Miejskim w Paczkowie, jest już w drodze do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z tragiczną śmiercią 96 osób - wszystkich członków delegacji polskiej, na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, oraz całej załogi prezydenckiego samolotu, w zeszłym tygodniu w paczkowskim ratuszu wystawiona została Księga Kondolencyjna. Z możliwości wyrażenia w ten sposób uczuć towarzyszących podczas trwającej żałoby narodowej skorzystało sporo mieszkańców naszego miasta.

Wielu paczkowian pojawiło się w naszym ratuszu specjalnie po to, by przelać na papier swoje przemyślenia, podzielić się z innymi swoim smutkiem, oddać hołd wszystkim pasażerom feralnego lotu do Smoleńska. Inni, przy okazji załatwiania urzędowych spraw, przystawali na chwilę i wpisywali się Księgi.
Kilkanaście stron szybko zapełniło się wieloma wzruszającymi, pełnymi żalu i współczucia słowami mieszkańców naszego miasta. Oto niektóre z nich:

"Z wielkim żalem i ze łzami żegnam wszystkich tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem. Niechaj Aniołowie kołyszą Was do snu, a Jan Paweł II prowadzi po Drodze do Wieczności..."

"Wielki ból i tragedia dotknęła nas wszystkich. Katyń dopełnił czary cierpienia naszego narodu. Niech dobry Bóg obdarzy Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz tych wszystkich z kwiatu polskiej inteligencji i patriotyzmu, którzy złożyli na ołtarzu Ojczyzny swoje życie, wiecznym pokojem... Wieczny odpoczynek racz im dać Panie."  

"Żadne słowa nie wyrażą żalu i bólu, jaki odczuwamy... Pozostaje nam modlitwa, a rodzinom zmarłych szczere kondolencje i wyrazy współczucia."

"Chylę czoła przed tragicznie zmarłymi ofiarami katastrofy - Polakami, patriotami, świadczącymi wielokrotnie miłość i poszanowanie Ojczyzny. Ta ofiara nie może zostać zmarnowana..."

"Łącząc się w bólu po stracie tak ważnych dla narodu polskiego ludzi, składam w imieniu swoim i swoich najbliższych wyrazy najgłębszego współczucia i żalu dla rodzin zmarłych w tej katastrofie. Niech Bóg ma ich w swojej opiece..."

"Niepowetowana strata! Zginął kwiat elity polskiego patriotyzmu... By ukoić żal i ból, pozostaje tylko modlitwa..."

"Symboliczne okoliczności, krwawa ziemia smoleńska, kwiat polskiego narodu, wielka tragedia... Będę pamiętał o każdej z 96 ofiar. Cześć ich pamięci!"

To zaledwie garstka z dziesiątek wpisów, które zostały złożone na kartach paczkowskiej Księgi Kondolencyjnej - Ofiarom Katastrofy Lotniczej - Smoleńsk 2010. Paczkowianie stanęli na wysokości zadania okazując solidarność z ofiarami smoleńskiej tragedii oraz z ich boleśnie doświadczonymi przez los rodzinami. Wkrótce wszystkie treści trafią drogą pocztową do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie - głównego miejsca pracy głowy państwa i jego współpracowników, spośród których wielu oddało swoje życie pod Smoleńskiem.
Pewne jest jedno - o tej katastrofie i jej ofiarach pamiętać będą wszyscy współcześni Polacy. Pamiętać będą też nowe pokolenia, bo tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku już teraz przeszły do historii Rzeczpospolitej Polskiej.

Otwórz