Paczkowskie żonkile pełne nadziei

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczkowskie żonkile pełne nadziei

Środa 21 kwietnia, choć pochmurna, upłynęła w Paczkowie w wyjątkowo wiosennej atmosferze. Dlaczego? To zasługa uczniów i nauczycieli paczkowskiego Niepublicznego Gimnazjum Stowarzyszeniowego, którzy po raz kolejny zorganizowali w naszym mieście "Dzień Żonkila".

"Dzień Żonkila" jest corocznym elementem programu "Pola Nadziei". Jego ideą jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los schorowanych osób. NGS włączył się do tej akcji już po raz czwarty - tradycyjnie beneficjentem paczkowskiego "Dnia Żonkila" zostało nyskie Hospicjum "Auxilium" im. Św. Arnolda Janssena, które od kilkunastu lat aktywnie działa w zakresie opieki paliatywnej, sprawując opiekę nad pacjentami dotkniętymi chorobą nowotworową oraz ich rodzinami.   

Akcja rozpoczęła się poranną kwestą uliczną uczniów NGS-u. Młodzież wyszła na ulice Paczkowa ze skarbonkami i zbierała wśród mieszkańców miasta pieniądze, nagradząjąc wszystkich uczestników akcji żonkilem. Aktywność paczkowian była spora, o czym najlepiej świadczyła spora ilość przechodniów z żółtymi kwiatami w garści. W sumie kwesta zakończyła się pokaźnym wynikiem - udało się zgromadzić prawie 2400 zł.   
Przed południem w auli Niepublicznego Gimnazjum Stowarzyszeniowego odbyła się przygotowana przez uczniów uroczysta akademia pod hasłem "Nasza pomocna dłoń to ich jutrzejszy dzień". Występ uczniów poprzedziło krótkie wystąpienie okolicznościowe ks. Wacława Leśnikowskiego, Prezesa Stowarzyszenia Hospicyjnego "Auxilium", w którym duchowny podziękował za kolejną edycję "Dnia Żonkila", przyznając, że tego typu inicjatywy młodych ludzi są niezwykle cenne i napawają ogromnym optymizmem.

Przygotowana przez uczniów uroczysta akademia po raz kolejny okazała się organizacyjnym sukcesem - nostalgiczne przedstawienie, pełne pięknych piosenek i wierszy, sprowokowało u wszystkich zgromadzonych chwilę cennej refleksji nad codziennym życiem i niejedną łzę wzruszenia. Młodzi artyści przypomnieli publiczności o najważniejszych wartościach człowieczeństwa i zwrócili uwagę na niezwykle cenny fakt - że dzielenie się sobą z innymi, zwłaszcza potrzebującymi, jest znacznie cenniejsze od wszystkich dóbr doczesnych, na których tak często się skupiamy. Tradycyjnie przygotowaniem akademii zajęła się m.in. pani Elżbieta Marczyk, której polonistyczny wkład nagrodzono pod koniec występu owacjami na stojąco.
Jak co roku, "Dzień Żonkila" zakończył barwny Marsz Nadziei uczniów i pedagogów NGS-u, którzy przeszli wokół paczkowskiego rynku manifestując miastu swoje wsparcie dla wszystkich cierpiących.

Niepubliczne Gimnazjum Stowarzyszeniowe kontynuuje chlubną tradycję, którą zapoczątkowało w 2007 roku. Młodym paczkowianom i ich nauczycielom należą się po raz kolejny wielkie brawa za zorganizowanie akcji, która obudziła wiosnę w sercu Paczkowa. Pochwały należą się także mieszkańcom naszego miasta, którzy z chęcią sięgali do kieszeni, by wesprzeć tę szczytną inicjatywę. Miejmy nadzieję, że społeczności NGS-u nie zabraknie zapału i chęci również w przyszłym roku i że w drugiej połowie kwietnia 2011 roku znów na ulicach "Polskiego Carcassonne" pojawią się przebrane za żółte kwiaty młode damy i eleganccy dżentelmeni ze skarbonkami w dłoniach. Skarbonkami, które wypełnią pieniądze, dające nadzieję lepszego jutra wielu cierpiącym. I choć następny "Dzień Żonkila" dopiero za rok, to na takie dni w paczkowskim kalendarzu z pewnością warto poczekać. 

Otwórz