VIII Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności VIII Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Tradycyjnie 3 maja ruszy Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga "Muzyka ponad granicami". W tym roku, podczas inauguracyjnego koncertu Festiwalu, zostanie oddany hołd ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

To już ósma edycja organizowanej przez paczkowski Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miejski serii koncertów, która poświęcona jest twórczości Moritza Brosiga (1815-1887) - organisty, kompozytora i teoretyka muzyki, urodzonego na terenie gminy Paczków - w Lisich Kątach. Przed nami prawdziwa uczta dla miłośników muzyki klasycznej - siedem koncertów z udziałem wybitnych zespołów i solistów, którzy gwarantują niezapomniane muzyczne przeżycia.

Przypomnijmy, że pochodzący z naszej gminy Moritz Brosig w pierwszej połowie XIX wieku studiował grę organową u Franza Wolfa. Po latach nauki został jego następcą na stanowisku organisty we wrocławskiej katedrze, później sprawował funkcję dyrygenta katedralnego chóru. Nawiązał również współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim, zostając nauczycielem akademickim. Muzyka była jego życiową pasją. Stworzył sto czterdzieści utworów organowych, dziewięć mszy, jedno requiem i jedną mszę chorałową. Jego twórczość była wszechstronna - komponował graduały, motety, nieszpory, pieni oraz utwory kameralne.

VIII Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej rozpocznie się jak zwykle 3 maja o godz. 13.00 koncertem w Kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Lisich Kątach - rodzinnej miejscowości Brosiga. Tym razem inaugurację Festiwalu uświetni występ kwartetu w składzie: Grażyna Griner (fortepian), Alina Urbańczyk-Mróz (sopran), Ewa Gromkowska (mezzosopran) i Piotr Nikiel (tenor). W tym roku - z uwagi na tragiczną katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem - pierwszy koncert poprzedzi najprawdopodobniej minuta ciszy, upamiętniająca pamięć 96 ofiar tego wypadku. 
Kolejne pięć koncertów tegorocznej edycji odbędzie się w poszczególnych świątyniach na terenie Gminy Paczków - 23 maja w Trzeboszowicach, 20 czerwca w Kamienicy, 11 lipca w Dziewiętlicach, 15 sierpnia w Gościcach i 18 września w Paczkowie. Finałowy występ planowany jest 9 października w sali paczkowskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji.

Honorowy patronat nad imprezą objął Ordynariusz Opolski Ksiądz Arcybiskup Andrzej Czaja, Dyrektorem Festiwalu jest Andrzej Kłoczko, a kierownictwem artystycznym i prowadzeniem koncertów zajmie się jak zwykle Jacek Woleński - znany konferansjer i dziennikarz muzyczny, stały współpracownik Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Zabrzańskiej oraz Radia Piekary. Projekt współfinansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Starostwa Powiatowego w Nysie. 

Otwórz