Katyń 1940 - Paczków 2010

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Katyń 1940 - Paczków 2010

W środę 14 kwietnia w Paczkowie obchodzony będzie Dzień Pamięci Ofiar Katynia, podczas którego odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca mord katyński.

W tym roku przypada okrągła, 70-ta rocznica Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji na terenie całej Polski organizowana jest akcja pod nazwą "Katyń - ocalić od zapomnienia" - wspominaliśmy o niej na łamach oficjalnej strony internetowej Gminy Paczków. Jej celem jest posadzenie w całym kraju  21 473 dębów - dokładnie tyle, ile ofiar w 1940 roku pochłonął katyński mord żołnierzy NKWD na Polakach. Do akcji przyłączyła się także młodzież i grono pedagogiczne Zespołu Niepublicznych Szkół Stowarzyszeniowych w Paczkowie. To właśnie dzięki ich inicjatywie w Paczkowie posadzony zostanie pamiątkowy dąb, a przy nim umieszczona będzie stosowna tablica.

Pamiątkową tablicę ufundowała Gmina Paczków, a honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Gminy Paczków. Tablica będzie umieszczona na ważącym około 6 ton głazie, który został zasponsorowany, przetransportowany i ustawiony przez paczkowski Zakład Remontowo-Budowlany "Filar" s.c. Potężny kamień od kilku dni czeka już na środową ceremonię w parku nieopodal Kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W związku z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem obchody związane z odsłonięciem tablicy i zasadzeniem pamiątkowego katyńskiego dębu zostaną połączone z oddaniem hołdu ofiarom tego tragicznego wydarzenia. Celowości połączenia tych dwóch intencji nie trzeba raczej dokładniej tłumaczyć. 

Obchody rozpoczną się oficjalnie w środę 14 kwietnia w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Ewangelisty w Paczkowie, gdzie odprawione zostanie uroczyste nabożeństwo w intencji ofiar pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni na Wschodzie w 1940 roku oraz w intencji tragicznie zmarłych członków polskiej delegacji, której samolot w ostatnią sobotę, w drodze do Katynia, rozbił się w okolicach lotniska w rosyjskim Smoleńsku.

Warto dodać, że już dzień wcześniej - 13 kwietnia - młodzież z paczkowskich szkół będzie miała okazję nieodpłatnie obejrzeć w Kinie "Kopernik" idealnie wpisujący się w tę tematykę słynny film Andrzeja Wajdy - "Katyń".

Poniżej szczegółowy program paczkowskich obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej:

13 KWIETNIA 2010 r. (wtorek) - godz. 9.00 oraz 11.30
Kino "Kopernik" (ul. Piastowska) - udział młodzieży szkolnej w projekcji filmu, w reżyserii Andrzeja Wajdy "Katyń" (wstęp wolny).

14 KWIETNIA 2010 r. (środa) - godz. 10.00 - 13.00
Dzień Pamięci Ofiar Katynia, uroczystości upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej pod patronatem Burmistrza Gminy Paczków

godz. 10.00
Uroczysta msza święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty w Paczkowie w intencji ofiar pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni na Wschodzie oraz ofiar tragicznego wypadku lotniczego
godz. 11.00 - 11.10
przejście z kościoła na miejsce odsłonięcia tablicy upamiętniającej mord katyński (park w pobliżu Kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy)
godz. 11.10 - 11.20
przemówienie Burmistrza Gminy Paczków i Dyrektora Szkół Stowarzyszeniowych w Paczkowie
godz. 11.20 - 11.25
odsłonięcie i poświecenie tablicy pamiątkowej
godz. 11.25 - 11.30
Apel Poległych, złożenie kwiatów
godz. 11.30 - 11.35
zasadzenie Dębu Pamięci Ofiar Katynia
godz. 11.35 - 11.40
wystąpienie okolicznościowe pana Waldemara Wiei (nauczyciela Stowarzyszeniowego Liceum Ogólnokształcącego)
godz. 11.40
zakończenie uroczystości
godz. 11.50 - 13.00
spotkanie kadry pedagogicznej Szkół Stowarzyszeniowych z zaproszonymi gośćmi

Poniżej prezentujemy projekt tablicy pamiątkowej, która w środę zostanie odsłonięta: 

Otwórz