Prawie pół miliona złotych na Dziewiętlice

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Prawie pół miliona złotych na Dziewiętlice

Gmina Paczków otrzymała kolejne 450 tys. zł na odbudowę infrastruktury w zniszczonych przez zeszłoroczną powódź Dziewiętlicach.

Przypomnijmy, że tragiczna w skutkach powódź, która nawiedziła Dziewiętlice pod koniec czerwca 2009 roku, nie tylko w znacznym stopniu pozalewała kilkadziesiąt gospodarstw, ale pozostawiła również wiele strat w infrastrukturze drogowej - mocno nadwyrężyła główny most, doszczętnie zniszczyła na kilku odcinkach gminne drogi i pozrywała kładki. Pół roku po tej klęsce mieszkańcy Dziewiętlic doczekali się nowego mostu głównego i ponad dwóch kilometrów nowych dróg gminnych. Wcześniej do użytku zostały oddane dwie dodatkowe kładki dla pieszych - te solidne przeprawy o stalowo-drewnianej konstrukcji przygotowali dla Dziewiętliczan żołnierze 1. Brygady Saperów z Brzegu.

W sumie na zrealizowane dotychczas inwestycje w Dziewiętlicach Gmina Paczków wydała prawie 1,9 mln zł, z czego ok. 1,5 mln zł pochodziło ze środków przyznanych przez MSWiA. Teraz resort zobowiązał się wesprzeć naszą gminę kolejną, niemal półmilionową, dotacją.

Pod koniec zeszłego roku Burmistrz Gminy Paczków złożył wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przyznania dotacji na naprawę zniszczeń w infrastrukturze gminnej na terenie wsi Dziewiętlice. Starania władz samorządowych Paczkowa mocno wsparł Wojewoda Opolski, który pozytywnie zaopiniował wspomniany wniosek. Odpowiedź z MSWiA okazała się pomyślna -  resort rozpatrzył sprawę pozytywnie i przyznał Gminie Paczków promesę finansową opiewającą na sumę 450 tys. zł. Zabezpieczone w ten sposób pieniądze mogą pokryć maksymalnie 80% całkowitej wartości zaplanowanych czterech zadań inwestycyjnych: remontu jednego z mostów (na zdjęciu), remontu kładki dla pieszych oraz kompletnej odbudowy dwóch kolejnych kładek na rzece Świdnie.

Odbudowa tej infrastruktury mostowej jest w Dziewiętlicach niezbędna - realizacja tych inwestycji zagwarantuje przywrócenie właściwych warunków komunikacyjnych dla mieszkańców Dziewiętlic i okolic. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wkrótce ogłoszone zostaną przetargi na wykonanie wspomnianych prac.

 

Otwórz