Uwaga na śnieżne zamiecie

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Uwaga na śnieżne zamiecie

Biuro Prognoz Meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zapowiada, że w ciągu najbliższych kilkunastu godzin prawdopodobne jest występowanie na Opolszczyźnie zawiei i zamieci śnieżnych. Występowanie tych zjawisk będzie szczególnie prawdopodobne w południowej części regionu.

Zagrożenie oceniane jest na poziomie pierwszego stopnia w trzystopniowej skali. Przewiduje się występowanie niebezpiecznych zawiei i zamieci śnieżnych, które okresami znacząco mogą pogorszyć widoczność na drogach. W nocy z 2 na 3 lutego prędkość wiatru będzie osiągać od 20 do 35 km/h, w porywach do 60 km/h.

3 lutego w ciągu dnia prędkość wiatru będzie stopniowo słabnąć i wyniesie od 20 do 25 km/h, w porywach do około 50 km/h. Jednocześnie występować będą opady śniegu, okresami umiarkowane. Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej szacuje się od 5 do 10 cm, miejscami z powodu nawiewania śniegu przez wiatr przyrost pokrywy śnieżnej będzie większy. Prognozowane są również przejściowe opady śniegu z deszczem i miejscami marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Zapowiadane warunki atmosferyczne mogą skutkować szybkim tworzeniem się zasp, utrudnieniami komunikacyjnymi i szkodami w drzewostanie. Drogi i chodniki będą bardzo śliskie, miejscami lód może przykryć nawiany śnieg. Apelujemy do kierowców i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności. 

Otwórz