Ponad 2 mln zł dla Dziewiętlic

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Ponad 2 mln zł dla Dziewiętlic

Wojewoda Opolski zapowiedział przekazanie kolejnych pieniędzy dla podpaczkowskich Dziewiętlic, które ucierpiały w zeszłorocznej powodzi.

Wsparcie finansowe pochodzić będzie ze środków rezerwy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojewoda Opolski zawnioskował o uruchomienie kwoty 2,2 mln zł z przeznaczeniem na modernizację urządzeń melioracyjnych, które zostały zniszczone podczas powodzi w 2009 roku. MSWiA dokonało już podziału wnioskowanych środków, a dla Dziewiętlic decyzja okazała się pomyślna.

Przypomnijmy, że "wielka woda", która nawiedziła Dziewiętlice pod koniec czerwca zeszłego roku, pozostawiła wieś w opłakanym stanie. Powódź w znacznym stopniu pozalewała kilkadziesiąt gospodarstw, pozostawiła również wiele strat w infrastrukturze drogowej - mocno nadwyrężyła główny most, doszczętnie zniszczyła na kilku odcinkach gminne drogi i pozrywała kładki. Ucierpiały też brzegi rzeki Świdny, dlatego wymagały one solidnej regulacji.

Dziś we wsi sporo się zmieniło - Dziewiętlice mają już nowe drogi, jest też nowy most główny i dwie kładki. W zeszłym roku w Dziewiętlicach ruszyły także prace przy regulacji rzeki. Oba zniszczone brzegi zostały wyrównywane, uzupełnione ziemią i umocnione specjalnie przygotowywanymi kamiennymi gabionami (stalowe siatki wypełnione kamieniami). Inwestycję tę pilotował, podlegający pod Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu.

Wszystkie wykonane do tej pory prace w dużej mierze finansowane były ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Remonty dróg i mostu w Dziewiętlicach były możliwe dzięki pieniądzom przyznanym w ramach promesy, która opiewała na kwotę 2 mln zł (Gmina Paczków wykorzystała ok. 1,5 mln zł). Teraz zniszczona podczas powodzi wieś doczeka się kolejnej rządowej dotacji. Wspomniana kwota 2,2 mln zł zostanie przeznaczona na naprawę urządzeń melioracyjnych. Pieniądze te trafią do WZMiUW w Opolu i zostaną przeznaczone na budowę wałów przeciwpowodziowych, rowów melioracyjnych oraz dalszą odbudowę i regulację koryta Świdny.

Otwórz