Walka ze śniegiem

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Walka ze śniegiem

W Paczkowie trwa walka z efektami niezwykle obfitych opadów śniegu, które w ostatnich dniach nawiedziły całą Polskę.

Takiego ataku zimy w Paczkowie już dawno nie było. Kilkanaście godzin intensywnych opadów śniegu przykryło teren naszej gminy kilkudziesięciocentymetrową warstwą białego puchu, paraliżując ruch na ulicach, chodnikach i podwórkach. Ogromne ilości śniegu usuwane są obecnie z dróg wszystkich kategorii - krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Prognozy na kolejne pięć dni są dość optymistyczne i pozwalają skupić się na usuwaniu skutków wspomnianych śnieżyc. W ciągu najbliższych godzin na Opolszczyźnie przewiduje się co prawda opady śniegu lub marznącej mżawki, ale nie powinny one być aż tak obfite. Możliwe jest występowanie mgły osadzającej szadź, wiatr będzie słaby i umiarkowany, a temperatura utrzymywać się powinna na poziomie od -8 stopni w nocy do -3 w ciągu dnia.
W kolejnych dniach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu nie prognozuje intensywnych opadów śniegu. Niepokojąca wydaje się jednak kwestia przewidywanej temperatury - podczas rozpogodzeń może ona lokalnie spadać nawet do -12 stopni. Może to spowodować rozliczne oblodzenia utrudniające ruch, a poza tym nie zwiastuje rychłego topnienia zalegającego śniegu, który wkrótce może zmienić się w trudne do usunięcia lodowe bryły.

Z uwagi na panujące warunki atmosferyczne przypominamy wszystkim właścicielom, zarządcom i użytkownikom obiektów budowlanych o obowiązku prowadzenia nadzoru nad utrzymaniem obiektów budowlanych pod kątem konieczności usuwania pokrywy śnieżnej z dachów budynków. Pamiętajmy, że jeden metr sześcienny śniegu może ważyć od 200 do nawet 800 kilogramów, dlatego obowiązek usuwania z dachów zalegającego śniegu i lodu jest w obecnej sytuacji sprawą priorytetową. W przypadku mieszkań komunalnych oraz lokali należących do zarządzanych przez ZUKiM wspólnot mieszkaniowych o usuwanie śniegu należy zwracać się do Zakładu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych - tel. 077 431 64 22. 

Otwórz