Otwarcie mostu w Dziewiętlicach

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Otwarcie mostu w Dziewiętlicach

8 stycznia w podpaczkowskich Dziewiętlicach odbyło się uroczyste otwarcie nowego mostu, który zastąpił przeprawę zniszczoną podczas zeszłorocznej powodzi.

Ceremonia otwarcia odbyła się w iście zimowej scenerii, jednak mróz i padający śniego nie przeszkodził w dopełnieniu tej formalności. W obecności kilkunastu mieszkańców Dziewiętlic i oficjeli z terenu naszego powiatu, przecięcia wstęgi na moście dokonali wspólnie Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Teresa Karol, Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski oraz pani Czesława Bochniarz - sołtys Dziewiętlic.

W swoim krótkim wystąpieniu Wojewoda podziękował lokalnym władzom za niezwykle sprawną realizację tej inwestycji, podkreślając, że wybudowanie tak potężnego mostu w ciągu zaledwie trzech miesięcy jest sporym osiągnięciem. Wilczyński dodał, że w ostatnim czasie podpisał decyzje w sprawie kolejnych priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych na terenie Opolszczyzny - wśród nich znalazła się budowa trzech kładek na rzece Świdnie w Dziewiętlicach.

Mieszkańcy Dziewiętlic w pół roku po tragedii doczekali się nowego, solidnego mostu. Dzięki temu nie będą już musieli korzystać z tymczasowej przeprawy czołgowej, wypożyczonej od żołnierzy z Głogowa.

Nowy most w Dziewiętlicach jest konstrukcją jednoprzęsłową, mierzy 15 m długości i 9 m szerokości. Jego nośność sięga 40 ton. Wartość tej inwestycji przekracza sumę 780 tys. zł. i, podobnie jak budowa nowych dróg gminnych (koszt ponad 1 mln zł), została w 80% pokryta środkami finansowymi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obie te inwestycje pochłonęły w sumie ok. 1,86 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł pochodziło z pieniędzy resortu MSWiA, a pozostałe 375 tys. zł wyłożone zostało z budżetu Gminy Paczków. 

Otwórz