Festiwal Moritza Brosiga

Strona główna Kultura Ośrodek Kultury i Rekreacji Festiwal Moritza Brosiga

PACZKOWSKI FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ im. MORITZA BROSIGA

Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie, Urząd Miejski w Paczkowie
Dyrektor Festiwalu: Andrzej Kłoczko
Kierownik artystyczny i prowadzenie koncertów: Jacek Woleński
Honorowy Patronat: Ordynariusz Opolski Ksiądz Arcybiskup Andrzej Czaja

Paczkowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej im. Moritza Brosiga od roku 2002 stanowi prestiżową muzyczną wizytówkę Paczkowa, ściągając co rok do naszej gminy sławnych artystów sceny polskiej, a także liczne grono melomanów z całego Śląska.
W 2006 roku Festiwal po raz pierwszy współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IIIA Czechy - Polska i dzięki temu muzyka naszego wybitnego kompozytora Moritza Brosiga przekroczyła granice naszego państwa i urzeczywistniła się przesłanie naszego Festiwalu "Muzyka ponad granicami".
Ziemia Śląska to prawdziwy kocioł kulturowy - gromadzi wiele narodowości, wydała wielu kompozytorów dzisiaj już nieznanych i odkrywanych na nowo - jak Moritz Brosig.

PROGRAM TEGOROCZNEGO FESTIWALU:  


 

MORITZ BROSIG urodził się 15 października 1815 roku w Lisich Kątach (woj.opolskie, gmina Paczków), zmarł we Wrocławiu 24 stycznia 1887r. Pochodził z niezamożnej rodziny. Jego zainteresowanie muzyką zainteresowało właścicieli pałacyku w Lisich Kątach gdzie później grywał do mszy w kaplicy przypałacowej. Następnie trafił do Wrocławia, gdzie pobierał nauki u Franza Wolffa - organisty tamtejszej katedry. Po kilku latach studiów na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskał tytuł doktorancki z filozofii.
W latach 1853 - 1884 był Wrocławskim Kapelmistrzem Katedralnym, a następnie w okresie 1868 - 1871 piastował funkcję kierownika sekcji Stowarzyszenia Św.Cecylii w diecezji Wrocławskiej, był także wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim.
Brosig był twórcą muzyki sakralnej o własnym profilu, komponował chóralne nieszpory z towarzyszeniem instrumentów. Do historii muzyki wszedł przede wszystkim jako autor utworów organowych, siedmiu mszy, jak również prac teoretycznych i historycznych z dziedziny teorii modulacji i harmonii. Kompozycje Moritza Brosiga znane były i cenione w niemieckojęzycznej środkowej Europie II połowy XIX wieku, a wykonywane na całym kontynencie. Niezwykle piękna muzyka tego wybitnego twórcy odkrywana jest teraz na nowo.

Opinie o festiwalu

Ksiądz Arcybiskup Alfons Nossol - były Ordynariusz Opolski:
Muzyka jest jednym z najwspanialszych wyrazów głębi ludzkiej duszy, potrafi poruszać, zachwycać, budzić w człowieku szlachetne uczucia. Nic zatem dziwnego, że muzyka stanowi od niepamiętnych czasów także wyraz religijnej przestrzeni człowieka, a kompozycje o inspiracji religijnej wyrażały i wyrażają to, czego częstokroć słowami przekazać nie można.
Nasza przepiękna Ziemia Śląska wydała także wielu kompozytorów, których muzyka po dziś dzień poruszać może wrażliwe struny serca swoim pięknem i transcendentalną głębią. Wielu spośród nich zostało niestety zapomnianych. Cieszy zatem fakt, że niniejsze przedsięwzięcie poświęcone jest jednemu z nich - Moritzowi Brosigowi, pochodzącemu z małej wioski Lisie Kąty koło Paczkowa kompozytorowi i organiście, twórcy wielu organowych dzieł religijnych. Choć żył i tworzył przed ponad 150 laty, w zupełnie innej rzeczywistości Śląska, jego muzyka potrafi zachwycać po dziś dzień i działać inspirująco. Jest ona tym swoistym “językiem serca”, który rozumiany może być przez ludzi różnych czasów, kultur i języków. W dobie kiedy tak bardzo aktualne jest wzajemne zrozumienie, działanie integrujące i jedność, jego muzyka może stanowić swoisty wkład w to dzieło.

Julian Gembalski - organista wirtuoz,kompozytor, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach:
Festiwal im. Moritza Brosiga, mimo “młodego wieku”, wpisał się mocno w życie Śląska i pozwolił na odkrycie nowych kart jego kultury muzycznej. Dzięki koncertom w malowniczych śląskich miejscowościach, oddalonych od głównych centrów kulturalnych, miłośnicy muzyki i mieszkańcy regionu mogą poznawać dzieła kompozytorów związanych ze Śląskiem lub stąd się wywodzących.
To właśnie na Śląsku, Dolnym jak i Górnym, ze Śląskiem Opolskim, jako osią regionu, kwitła od wieków kultura muzyczna. Wykształceni organiści, muzycy kościelni, nauczyciele i kompozytorzy, tworzyli tu muzykę na potrzeby liturgii i dla zbudowania ludzkiego ducha. Poprzez Festiwal muzyka ta, a także muzyka innych obszarów, rozbrzmiewa na nowo, łączy ludzi i pozwala przeżyć jej piękno,które - nie oglądając się na granice, narodowości czy wyznania -ułatwia tworzenie międzyludzkiej wspólnoty.
Niech Festiwal rozwija się coraz bardziej i promienieje na kolejne miejscowości, posiadające niejednokrotnie cenne i piękne świątynie, wyposażone w wartościowe organy warte pokazania i ożywienia artystyczną muzyką.

Waldemar Krawiec - organista wirtuoz, propagator muzyki i postaci Brosiga:
Moritz Brosig jest filarem muzyki Śląskiej XIX wieku. Podobnie jak wielki J.S.Bach całe swoje życie poświęcił twórczości na potrzeby kościoła. Jego muzyka była wykonywana w katedrze wrocławskiej, gdzie pracował. Z tego miejsca promieniowała na całą Europę. Obecnie jest na nowo odkrywana i wprowadzana do repertuaru koncertowego. Ważnym jest, by muzyka Brosiga była wykonywana w miejscu jego urodzenia, a jego twórczość nie została zapomniana przez mieszkańców Śląska.

Izabela Migocz - sopran, solistka i pedagog Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk":
Najcenniejsze jest to, że wspaniała muzyka tego wielkiego kompozytora rozbrzmiewa za sprawą właśnie koncertów festiwalowych w miejscowości narodzin Brosiga i rodzinnych okolicach. Powraca również pamięć o tym wybitnym twórcy, a jego kompozycje odkrywane są na nowo.

Piotr Rojek - organista wirtuoz:
Festiwal im. Moritza Brosiga to piękna idea, która promuje zarówno sylwetkę muzyczną słynnego kompozytora XIX wieku, jak i muzykę klasyczną w szerokim rozumieniu. Cykl recitali ukazuje muzykę na wysokim poziomie artystycznym, która od początku istnienia festiwalu rozbrzmiewa nie tylko w Paczkowie, ale i okolicznych miejscowościach, takich jak: Dziewiętlice, Trzeboszowice,Goście, Kamienica. Tegoroczny Festiwal zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Po raz pierwszy zostaną przekroczone granice. Muzyka zabrzmi również po czeskiej stronie - Javornik, Bila Voda.
Organizatorom festiwalu, życzę wielu wytrwałości w działaniach, a Państwu pięknych niezapomnianych wzruszeń.

Jolanta Kremer - sopran, solistka Gliwickiego Teatru Muzycznego:
Idea festiwalu im.Moritza Brosiga warta jest wyjątkowej uwagi przede wszystkim dlatego, że festiwal ten powstał z dala od wielkomiejskiego zgiełku i wielkich centrów kultury. Gratuluję władzom Paczkowa, że podchwyciły ideę tego przedsięwzięcia. Warto więc odwiedzać ziemię paczkowską także i dla możliwości posłuchania dobrej muzyki.

Organizację Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej im. Moritza Brosiga wspiera Starostwo Powiatowe w Nysie oraz Samorząd Województwa Opolskiego.

Zdjęcia w galerii pochodzą ze strony internetowej Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie - www.paczkow.eu.

Otwórz