Koncert nauczycieli Podstawowej Szkoły Artystycznej w Javorníku

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Koncert nauczycieli Podstawowej Szkoły Artystycznej w Javorníku

Niezwykły koncert, pełen emocji miał miejsce w czwartkowe popołudnie – 19 listopada br.

Muzyka, radość i piękny śpiew oraz muzyka rozbrzmiewały w Bibliotece Publicznej w Paczkowie, a wszystko za sprawą zdolnych nauczycieli z Podstawowej Szkoły Artystycznej w Javorníku.

Podstawowa Szkoła Artystyczna jest podmiotem prawnym powstałym z inicjatywy Gminy Javorník, została włączona do sieci szkół w 1996 roku. Do szkoły uczęszcza 281 uczniów, których uczy 18 nauczycieli.  Szkoła znajduje się w przepięknym barokowym domu,  w którym mieszkał w XVIII wieku kompozytor muzyczny Karel Ditters z Dittersdorfu.

W roku szkolnym 2005/2006 szkoła po raz pierwszy wraz z organem założycielskim wyszła naprzeciw potrzebom uczniów z Gminy Paczków. Ze względu na to, że w Paczkowie nie ma Szkoły Artystycznej, a dzieci dojeżdżały do Nysy, odległej o 39 km, powstała możliwość zaoferowania dzieciom  pełnowartościowego wykształcenia. Dzięki członkostwu obu państw w Unii Europejskiej udało się zrealizować plan wspólnej nauki. Warto zauważyć, że w roku szkolnym 2005/2006 było tylko dwóch uczniów, w następnym roku dwadzieścia, potem trzydzieści siedem, a do tej pory corocznie jest pięćdziesiąt pięć uczniów, co oznacza, że co piąty uczeń jest polskiej narodowości.

Podczas wydarzenia, które miało miejsce w Bibliotece Publicznej w Javorníku wystąpili nauczyciele w osobach: Veronika Pazderová – śpiew, Zdena Blechtová – fortepian, Tomáš Zápeca - skrzypce, keyboard, Vít Hanulík - gitara, mandolina, Jitka Melicheríková – flet poprzeczny, Renáta Jeřábková – róg, Jitka Moková – róg oraz Tatiana Bednaříková – słowo przewodnie, recytacja.

Sala czytelnicza Biblioteki Publicznej w Paczkowie została wypełniona po brzegi przez mieszkańców gminy Paczków i Javorník, obecne były także władze Miasta Javorník:  Jiří Jura – Starosta Javorníka oraz  Bc. Sieglinde Mimrová – Místostarostka oraz Burmistrz Gminy Paczków – Artur Rolka, Przewodniczący Rady Miejskiej – Wiesław Barabasz oraz Sekretarz – Iwona Cymara.    

Publiczność z zaciekawieniem i uśmiechem na twarzy przyglądała się występom artystów. Goście dodawali otuchy występującym nauczycielom klaszcząc w dłonie i dzieląc się z nimi uśmiechami.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z koncertu.
 

Otwórz