Apel pamięci, defilada, koncerty patriotyczne ? zobacz galerię zdjęć

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Apel pamięci, defilada, koncerty patriotyczne ? zobacz galerię zdjęć

W środę w całym kraju obchodzono 97. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach rozbiorów.  Z okazji Święta Niepodległości w kościele pw. św. Jana Ewangelisty zgromadzili się mieszkańcy Gminy Paczków, aby wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.

Nabożeństwo celebrował ksiądz proboszcz Edward Henne, który podkreślił w swojej przemowie jak istotna jest dewiza: ?Bóg, Honor, Ojczyzna?, która powinna ciągle przypominać nam o wierności Rzeczypospolitej Polskiej oraz trosce o dobro wspólne. Na zakończenie homilii Ksiądz Henne przywołał wiersz Marii Konopnickiej pt. ?Ojczyzna?.

Po mszy defilada w skład, której weszli paczkowscy samorządowcy na czele z Burmistrzem Gminy Paczków Arturem Rolką oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Wiesławem Barabaszem, kombatanci, delegacje wszystkich placówek oświatowych, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, stowarzyszeń oraz mieszkańcy gminy wyruszyli z przemarszem wokół Rynku w Paczkowie, aż pod pomnik AK.

Niepodległościowy apel pamięci rozpoczął się o godz. 11:00 pod pomnikiem AK na ul. Kołłątaja, gdzie odegrano hymn państwowy przez Paczkowską Orkiestrę Dętą. Następnie Burmistrz Paczkowa oraz Przewodniczący Rady Miejskiej wystąpili z przemówieniami okolicznościowymi, w których zachęcali do okazywania swego szacunku dla czynów Polaków, którzy walczyli przez 123 lata o uzyskanie wolności naszej Ojczyzny.

Pan Artur Rolka zwrócił uwagę, że należy pamiętać o bohaterach Narodu Polskiego, w tym także z powstania listopadowego czy styczniowego, o bohaterach wszystkich walk niepodległościowych, tych z I i II wojny światowej, gdyż dzięki nim nasz naród powstał z kolan. Święto niepodległości ma przypominać nam o wolnej Ojczyźnie, na którą czekały pokolenia Polaków, dlatego 97. rocznica to czas zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej zaś, dzień radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość.

Po apelu niepodległości, uczestnicy wydarzenia przeszli do Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie, gdzie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum Publicznego w Paczkowie. Zaprezentowane przez uczniów wszystkie elementy przedstawienia takie jak: obsada aktorska, dekoracje, kostiumy, charakteryzacja, muzyka, światło, ruch sceniczny stworzyły wzruszającą i doniosłą atmosferę.

Ostatnim punktem obchodów ?Święta niepodległości? był koncert pieśni patriotycznych wykonany przez zespół śpiewaczy ?ECHO?.

Składamy wyrazy wdzięczności dla wszystkich uczestników uroczystości oraz organizatorów, którzy stworzyli to podniosłą uroczystość.  
 

OtwĂłrz