Wizyta delegacji z Uzès w Paczkowie

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Wizyta delegacji z Uzès w Paczkowie

Na zaproszenie Burmistrza Gminy Paczków Artura Rolki do Paczkowa przyjechała trzyosobowa delegacja z Francji.

Miasto partnerskie Uzès to miejscowość i gmina we Francji, położona niedaleko jej południowego wybrzeża, w regionie Langwedocja-Roussillon.

Współpraca Gminy Paczków z Uzes rozpoczęła się 26 sierpnia 1978 roku, kiedy Naczelnik Miasta i Gminy Paczków oraz Mer Miasta Uzes podpisali porozumienie, dążące do umocnienia więzów przyjaźni między miastami. Umowa systematycznie była prolongowana na kolejne lata, a jej realizację pilotowało Towarzystwo Przyjaciół Paczkowa.

Po rozwiązaniu Towarzystwa Przyjaciół Paczkowa współpraca osłabła, dlatego obecnie pojawiła się propozycja wznowienia kontaktu z francuską gminą. Ich poprzednia wizyta w Paczkowie miała miejsce 9 lat temu, czyli w 2006r.

Francuzi z partnerskiego miasta Uzès przyjechali do Paczkowa w piątek 28 sierpnia br. i przebywali w naszym mieście do niedzieli 30 sierpnia br.
W skład delegacji wchodzili: Jean – Luc Chapon – Burmistrz Uzès z małżonką oraz Gerard Bonneau – Przewodniczący Komitetu Miast Partnerskich.

Oficjalny program pobytu zagranicznych gości rozpoczął się w piątek wizytą w Ratuszu Miejskim. W spotkaniu tym wzięli udział Burmistrz Gminy Paczków Artur Rolka, Zastępca Burmistrza Robert Piegza i Wiesław Barabasz Przewodniczący Rady Miejskiej w Paczkowie.

Następnie delegacja dzięki uprzejmości pana Marcina Biernackiego – właściciela winnicy „HOPLE” w Paczkowie, miała możliwość zwiedzenia obiektu. Po wizycie w winnicy Burmistrz zaprosił Francuzów na wspólną kolację podczas, której mogli porozmawiać o dalszej współpracy. Następnego dnia goście z zagranicy uczestniczyli w obchodach Dożynek Gminnych w Dziewiętlicach. 

W sumie podjęto kilka ważnych ustaleń, co do możliwości kontynuacji współpracy np. wymiany mieszkańców miasta Uzès i Paczkowa w okresie letnim na okres 1 tygodnia w 2016r.

Po pełnym wrażeń spędzonym czasie w Paczkowie, goście z zagranicy wrócili do Francji, ale już będąc w Paczkowie zaprosili delegację samorządowców z Paczkowa do poznania miasta i gminy Uzès.

Mamy nadzieję, że podczas wizyty pokazaliśmy, jak wspaniała potrafi okazać się polska gościnność oraz  życzliwość. Serdeczne podziękowania składamy pani Katarzynie Lotz, która pełniła rolę tłumacza podczas wizyty gości z Uzès oraz państwu Lotz i Pawlinów za pomoc w przyjęciu gości.
 

Otwórz