Barwny korowód, śpiewy, tańce – Dożynki Gminne 2015

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Barwny korowód, śpiewy, tańce – Dożynki Gminne 2015

W sobotę – 29 sierpnia br. w Gminie Paczków świętowano Dożynki Gminne. Były tam tańce, śpiewy i dobra zabawa.

Impreza dożynkowa odbyła się w Dziewiętlicach. Rozpoczęła się tradycyjnie uroczystym korowodem, który wyruszył spod budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziewiętlicach do kościoła pw. św. Marii Magdaleny, gdzie o godz. 12.00 odbyła się Msza Święta.

Uroczystą Mszę Świętą odprawili księża: Józef Zura – proboszcz parafii oraz pochodzący z Dziewiętlic ks. Piotr Sadowski. Po nabożeństwie korowód przy akompaniamencie Paczkowskiej Orkiestry Dętej przeprowadził wszystkich uczestników dożynek na plac, znajdujący się przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Dziewiętlicach.

- Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – jakże ciężkiej i mozolnej, składam Wam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem, z Waszego trudu korzystamy wszyscy. Dzisiaj mamy okazję wyrazić naszą wdzięczność  za wysiłek i zaangażowanie jakie wkładacie tworząc plon -  w swoim przemówieniu podkreślał Burmistrz Gminy Paczków Artur Rolka.

Następnie głos zabrali goście zaproszeni pan Antoni Konopka – Wicemarszałek Województwa Opolskiego oraz Piotr Woźniak – Wicestarosta Powiatu Nyskiego.  W uroczystościach uczestniczyli również: Radny Sejmiku Województwa Opolskiego – pan Bogdan Wyczałkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Paczkowie – Wiesław Barabasz wraz z radnymi, Wiceburmistrz Gminy Paczków – pan Robert Piegza, Skarbnik – pan Dariusz Wąsiak, Sekretarz – pani Iwona Cymara, sołtysi wszystkich sołectw Gminy Paczków, pozostali goście zaproszeni oraz mieszkańcy gminy Paczków i okolicznych miejscowości.

Starostowie dożynek Pani Ewelina Wanat z Dziewiętlic, która wraz z mężem Piotrem prowadzi od 2009r. gospodarstwo rolne o powierzchni  34 hektarów, mające charakter gospodarstwa rodzinnego oraz pan Piotr Biernat prowadzący wraz z żoną Janiną od 1983r. gospodarstwo rolne na terenie sołectwa Ujeździec, przekazali Burmistrzowi okazały bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. Później nastąpiło wręczanie chleba wszystkim przybyłym na dożynki mieszkańcom.

Zgodnie z  rytuałem Burmistrz Gminy Paczków zorganizował konkurs na najpiękniejszą koronę żniwną. W tym roku o tytuł najładniejszej rywalizowało dwanaście sołectw. Jednak  najpiękniejszą koroną uznano wieniec z Dziewiętlic. W nagrodę sołectwo Dziewiętlice otrzymało nagrodę w wysokości 1.000zł oraz  zaszczyt reprezentowania Gminy Paczków na Dożynkach Wojewódzkich, które odbędą się 6 września w Byczynie.

W dalszej kolejności nastąpiła część artystyczna, w której wystąpiły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Trzeboszowic, Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Dziewiętlic, Mali Dziewiętliczanie oraz Dziewiętliczanki.

Po nich odbyły się gry i zabawy sportowe dla dzieci ze świetlic środowiskowych, a także można było posłuchać Zespołu Śpiewaczego ECHO i Studia Piosenki VOICES.

Turniej Sołectw w niecodziennych, widowiskowych, czasami śmiesznych, ale na pewno niełatwych konkurencjach, zakończył się wygraną sołectwa Trzeboszowice. Nagrody za pierwsze trzy miejsca w wysokości 800, 700, 600 złotych na profesjonalne usługi rolnicze ufundowała firma Info Farm Servce Państwa Michała Konta oraz Marty i Andrzeja Łuszcz.

Podczas Dożynek Gminnych rozstrzygnięto również konkurs na najlepiej udekorowaną zagrodę, przyznano I miejsce pani Renacie Wojtas, II miejsce Sabinie Bochniarz, a III miejsce zajęła pani Justyna Ruchała. 

Na imprezie m.in. można było zobaczyć wystawę „Rolnictwo w Gminie Paczków po 1945 r.”, wziąć udział w konkursach dla dzieci w 6 konkurencjach: hula hop, łowienie rybej, rzut do celu, kot w butach, slalom, kangury oraz zobaczyć z bliska i posiedzieć w nowoczesnym kombajnie. Atrakcje zorganizowała firma Info Farm Servce Państwa Michała Konata oraz Marty i Andrzeja Łuszcz. 

W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania za  pomoc i wsparcie w zorganizowaniu Dożynek Gminnych wszystkim sponsorom oraz osobom zaangażowanym w stworzenie tego wydarzenia. 

Otwórz