Dzień Otwarty na Zaporze Zbiornika Kozielno - zobacz fotorelację z wydarzenia

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Dzień Otwarty na Zaporze Zbiornika Kozielno - zobacz fotorelację z wydarzenia

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zorganizował 22 marca br. Dzień Otwarty na Zaporze Zbiornika Kozielno.

Zbiornik Kozielno położony jest na rzece Nysie Kłodzkiej, na granicy dwóch województw - opolskiego i dolnośląskiego, dokładnie na terenie gmin Paczków oraz Kamieniec Ząbkowicki. Obiekt, którym administruje RZGW we Wrocławiu, jest zbiornikiem zaporowym o powierzchni sięgającej maksymalnie około 340 h.

Zbiornik powstał w 2002 roku i służy przede wszystkim ograniczaniu szkód powodziowych w części położonej poniżej doliny. Spiętrzenie o wysokości 8 metrów wykorzystywane jest do celów energetycznych - przy budowli zrzutowej zbiornika funkcjonuje elektrownia wodna o mocy instalowanej 1,9 MW.

Na co dzień obiekt nie jest ogólnie udostępniony, ale osoby postronne od lipca 2014 roku mogą w ciągu dnia bez przeszkód korzystać z kładki technologicznej poprowadzonej nad 3-przęsłową budowlą piętrzącą.

W niedzielę 22 marca br. obiekt można było również zwiedzić od środka. Z okazji Światowego Dnia Wody RZGW we Wrocławiu przewidziało możliwość czterech zwiedzań obiektów zbiornika - o godz. 12:00, 13:00, 14:00 oraz 15:00.

Zainteresowanych gości oprowadzali wykwalifikowani pracownicy Zbiornika Kozielno, którzy na co dzień pracują na tym obiekcie. Opowiadali jak działa budowla zrzutowa i elektrownia wodna. Każdy z bliska mógł zobaczyć, jak przebiega zrzut wody ze zbiornika.

Była to znakomita okazja do zapoznania się ze specyfiką pracy tego typu urządzeń hydrotechnicznych. Dzień Otwarty na zaporze Zbiornika Kozielno cieszył się wielkim zainteresowaniem. 

Otwórz