Paczkowianie świętowali 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - zobacz galerię zdjęć

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczkowianie świętowali 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - zobacz galerię zdjęć

W dniu Narodowego Święta Niepodległości świętujemy powrót Polski na mapę Europy po 123 latach niewoli.

11 Listopada jest w historii naszego kraju dniem szczególnym, upamiętniającym odzyskanie niepodległości po wielu latach zaborów. Listopadowa rocznica jest zatem okazją do uczczenia przez społeczeństwo zrywu niepodległościowego naszych przodków. Pozwala też przeszłość powiązać z dniem dzisiejszym. Poniżej umieszczamy relację z obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które miały miejsce w Paczkowie.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Paczkowie uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców gminy Paczków. Po jej zakończeniu, spod kościoła ruszył tradycyjny pochód pod pomnik AK (ul. Kołłątaja). Przybyłe pod pomnik delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów, zapłonęły znicze. 

Po odśpiewaniu hymnu narodowego, Burmistrz Paczkowa – Bogdan Wyczałkowski wygłosił przemowę, w której  podkreślił, że: „W Ojczyźnie ma się i przeszłość i przyszłość, tradycje i nadzieje. Nasi pradziadkowie i dziadkowie mieli tego pełną świadomość i dlatego wywalczyli oraz budowali II Rzeczpospolitą, bez której nie byłoby III, tej, w której żyjemy. My współcześni Paczkowianie jesteśmy wdzięczni bohaterom sprzed blisko 100 lat, którym Polska zawdzięczała wolność, niepodległość i suwerenność.”

Następnie orkiestra dęta poprowadziła uczestników przemarszu do Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie, gdzie rozpoczęła się Akademia Niepodległościowa. Tegoroczne uroczystości uświetniły występy zespołu śpiewaczego ECHO, Studio Piosenki Voices oraz Paczkowskiej Orkiestry Dętej. 

Otwórz