Los zwierząt bliski uczniom PSP nr 3

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Los zwierząt bliski uczniom PSP nr 3

Uczniowie "Trójki" po raz kolejny wsparli ogólnopolską akcję "Zerwijmy łańcuchy", która ma na celu uświadomienie ludziom obowiązku dbania o swoje zwierzęta i konsekwencji prawnych za niehumanitarne zachowania.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Paczkowie pod kierunkiem pani Beaty Tabor i pani Marii Wołków wykonali plakaty oraz rysunki, które pięknie i wymownie obrazowały dole oraz niedole naszych "mniejszych braci ". Happening odbył się w niedzielę 28 września w centrum miasta przy Urzędzie Miejskim w godz. 12:00-14:00.

Uczniowie rozdawali paczkowianom ulotki i informowali o idei tej akcji. Współorganizatorem było Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, które reprezentował pani Zofia Kitka. W happeningu uczestniczyli uczniowie z klasy Va: Julia Gólcz, Ania Kalisz, Marysia Rolka, Milena Smółka i z klasy VIa: Maja Bartosik, Kacper Caputa, Natalia Czajka, Weronika Dworak, Zofia Kalisz, Krzysztof Tarnowski, Aneta Lis. Do akcji przyłączyli się również  absolwenci. Opiekę nad uczniami sprawowały: B. Tabor, M. Wołków i J. Widera.

Happening miał na celu zwrócenie uwagi Polaków na problem stałego trzymania zwierząt na łańcuchach, które jest:
• niezgodne z prawem - według Ustawy o Ochronie Zwierząt „trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu" jest znęcaniem się – a znęcanie się jest karalne. Pies nigdy niespuszczany z łańcucha nie ma „możliwości niezbędnego ruchu”,
• niehumanitarne - ból, pragnienie, głód, strach i samotność pies odczuwa tak samo jak człowiek – a wszystko to cierpi uwiązany na stałe na łańcuchu; łańcuch jest ciężki, odkształca psu kręgi szyjne, często wrasta w szyję, a zimą do niej przymarza (zwłaszcza jeśli jest założony bez obroży); długowłose psy cierpią na odparzenia, bo latami nie były czesane, a nieścierane w ruchu pazury boleśnie utrudniają chodzenie; poza tym psy dotykają te same schorzenia co ludzi, spowodowane brakiem ruchu,
• niebezpieczne dla ludzi – pies uwiązany od szczeniaka nie poznał świata, więc wszystkiego się boi, a łańcuch nie pozwala mu uciec; dlatego taki sfrustrowany zwierzak częściej gryzie, i to nawet swoich właścicieli.

Szczególne podziękowania należą się uczniom oraz nauczycielom Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Paczkowie, którzy przygotowali bardzo pomysłowe transparenty i plakaty promujące akcję, a także zaangażowali się w przedsięwzięcie „Zerwijmy  łańcuchy w Paczkowie”.

Otwórz