Święto Plonów w Paczkowie – zobacz fotorelację

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Święto Plonów w Paczkowie – zobacz fotorelację

Mieszkańcy Gminy Paczków sobotnie popołudnie (30 sierpnia br.) spędzili na wspólnym dziękowaniu Bogu za żniwa, świętowaniu i zabawie – m.in. rywalizując w Turnieju Sołectw. 

Jak się już przyjęło uroczystości dożynkowe rozpoczęto Mszą Świętą w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Paczkowie. W swojej homilii ks. proboszcz nawiązał do szacunku wobec pracy rolników i chleba, który podczas każdej Eucharystii jest przynoszony jako „owoc ziemi i pracy rąk ludzkich”. Ks. proboszcz poświęcił także przyniesione wieńce i chleb.

Po zakończonej Mszy Świętej odbył się kolorowy korowód i ceremoniał dożynkowy, czyli uroczyste rozpoczęcie Dożynek Gminnych 2014 - przywitanie uczestników, przemówienia okolicznościowe oraz tradycyjne wręczenie władzom samorządowym chleba z tegorocznych zbiorów. Symbolicznego przekazania chleba dożynkowego dokonali Starości Dożynek, czyli pan Grzegorz Pomietło z Kozielna oraz pani Małgorzata Szafarczyk ze Starego Paczkowa.

Po oficjalnej części obrzędu dożynkowego rozpoczął się Turniej Sołectw, w którym wzięło udział 7 reprezentacji. Uczestnicy zmierzyli się w 5 konkurencjach. Zawodnicy musieli m.in. rywalizować w biegu w kaloszach, młócić cepem, czy nalewać wodę do butelek na czas. Mimo zaciętej rywalizacji reprezentacja z Frydrychowa zajęła I miejsce, na II miejscu uplasowało się Kozielno, a III miejsce objęły Trzeboszowice. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy bezkonkurencyjnie wygrała Kamienica.

W tracie Święta Plonów wśród sołectw przeprowadzono także turniej wędkarski, oto wyniki:
I miejsce – Kozielno,
II miejsce – Ujeździec,
III miejsce – Ścibórz  


Podczas uroczystości nie zabrakło występu orkiestry dętej z Kamiennika oraz Paczkowa. Wystąpił również Zespół śpiewaczy Dziewiętliczanki oraz Mali Dziewiętliczanie, Studio piosenki VOICES oraz Zespół śpiewaczy ECHO. Na scenie pojawiła się również Kapela Wujka Idziego, która wprowadziła wszystkich w klimat folkowej biesiady. Wieczorem nadszedł czas na zabawę taneczną z zespołem AKUKU, któremu towarzyszyła finalistka muzycznego talent-show Anna Deko. 

Otwórz