W Paczkowie uczczono ofiary ludobójstwa dokonanego na Polakach przez OUN i UPA

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności W Paczkowie uczczono ofiary ludobójstwa dokonanego na Polakach przez OUN i UPA

11 lipca minęła 71 rocznica zbrodni dokonanych przez zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz SS Galizien, Ukraińskiej Policji Pomocniczej i innych ukraińskich szowinistów na Narodzie Polskim.

Data 11 lipca 1943 roku to apogeum ludobójstwa dokonanego przez organizacje, nazywana również „krwawą niedzielą”. Tego dnia banderowcy, wspierani przez chłopów ukraińskich, uzbrojonych w siekiery, zamordowali w okrutny sposób tysiące bezbronnych Polaków modlących się w rzymskokatolickich kościołach na Wołyniu, spalono dziesiątki wsi. Szacuje się, że w wyniku ludobójstwa śmierć poniosło około 200 tysięcy osób – mężczyzn, kobiet, dzieci.

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Paczkowie wspólnie z władzami samorządowymi i mieszkańcami uczcili wspólnie71 rocznicę ludobójstwa na Kresach Wschodnich poprzez udział we Mszy Świętej w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Paczkowie. Następnie pod pomnikiem "ofiar katyńskich" złożono kwiaty oraz znicze. Dziękujemy w imieniu organizatorów za udział w obchodach.

Przypominamy, że Paczkowski Klub Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich ma siedzibę w Bibliotece Publicznej w Paczkowie, gdzie w każdy pierwszy czwartek miesiąca odbywają się spotkania Kresowiaków i sympatyków Kresów Wschodnich RP.

Otwórz