Rycerze, damy dworu, prawdziwa walka na miecze – fotorelacja z Pikniku Rycerskiego

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Rycerze, damy dworu, prawdziwa walka na miecze – fotorelacja z Pikniku Rycerskiego

Piknik Rycerski w Paczkowie już po raz kolejny dał mieszkańcom i przybyłym gościom namiastkę średniowiecznego życia z damami, rycerzami i giermkami. Były też walki, tańce i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

W sobotę  - 28 czerwca w paczkowskim  parku, tuż przy Bramie Nyskiej zorganizowano Piknik Rycerski w ramach pierwszej odsłony Festynu Pogranicza 2014. Specjalnie na tą okazję do naszego miasta zawitała grupa inscenizacji historycznej - Bractwo Rycerskie z Będzina, które zaprezentowało pokaz walk rycerskich oraz przeprowadziło turnieje i zabawy rycerskie.

Bractwo zajmuje się odtwórstwem historycznym średniowiecza przełomu XIV i XV wieku. Koncentruje się zarówno na rekonstrukcji kultury materialnej okresu późnego średniowiecza, jak i działalności sportowej związanej z Ruchem Rycerskim w postaci różnego rodzaju turniejów rycerskich, pokazów, buhurtów. Z atrakcji mogli skorzystać nie tylko najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, ale także młodzież i rodzice. Śmiechu i zabawy było co niemiara choć były także momenty grozy, można powiedzieć, że polała się nawet krew. Oczywiście wszystko z godnie ze scenariuszem  inscenizacji.

Dzieci i dorośli bardzo chętnie brali udział w warsztatach rzemiosła i rękodzieła ludowego (garncarskich, wikliniarskich, malowaniu na szkle) przygotowane i prowadzone przez Muzeum Wsi Opolskie. Jedną z atrakcji był pokaz pn. „Igraszki z katem” przygotowany przez Katostwo Nyskie. Zaprezentowano  m.in. rzemiosła i repliki stosowanych narzędzi oraz urządzeń tortur.

Turnieje, konkursy, pokazy rycerstwa tamtego okresu, inscenizacja bitwy oraz obozowisko rycerskie, jak i targ ze stoiskami rzemieślników wytwarzających przedmioty w tym repliki broni oraz inne tradycyjne wyroby tamtego okresu nadawały średniowieczny klimat naszemu miastu.


Piknik Rycerski jest imprezą masową, promującą walory turystyczne Gminy Paczków, na stałe wpisaną w kalendarz imprez i wydarzeń kulturalnych.  Po raz drugi w paczkowskim Rynku odbył się Jarmark Staroci. Kolorowe stoiska stały się miejscem spotkań wszystkich sympatyków, kolekcjonerów, poszukiwaczy skarbów oraz amatorów staroci. Można było spotkać sprzedawców  np. zegarów, porcelany, obrazów, mebli, biżuterii, numizmatyki i innych.

Na zakończenie imprezy odbył się pokaz sztuk walk tańca i ognia, który wzbudził wielkie emocji wśród zebranej publiczności. Cieszymy się, że choć na chwilę wszyscy chętni  mogli w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych wkroczyć do świata średniowieczna i poznać bliżej historię polskiego Carcassonne.

Już dziś zapraszamy na drugą odsłonę Festynu Pogranicza, czyli  AEROPIKNIK, który odbędzie się 26 lipca br. nad Zalewem Paczkowskim w Kozielnie.
 

Otwórz