RCKiK zaprasza na Dzień Otwarty!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności RCKiK zaprasza na Dzień Otwarty!

14 czerwca będziemy po raz kolejny obchodzić Światowy Dzień Krwiodawcy.

Dzień ten został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2004 roku w celu upamiętnienia urodzin Karla Landsteinera, który to w 1901 roku odkrył grupy krwi. Austriacki lekarz za swoją pracę w 1930 roku otrzymał Nagrodą Nobla.

Hasło tegorocznej kampanii brzmi: BEZPIECZNA KREW RATUJE ŻYCIE PRZYSZŁYM MATKOM. W tym roku akcja ma zwiększyć świadomość ludzi w następującym temacie: dlaczego tak ważne jest zapewnienie we wszystkich krajach w odpowiednio krótkim czasie dostępu do bezpiecznej krwi jak i jej składników. Ma nam uzmysłowić w jaki sposób taki dostęp może zapobiec śmierci przyszłych matek.

Każdego dnia, około 800 kobiet umiera z powodu komplikacji zaistniałych podczas trwania ciąży. Statystyki te dotyczą głównie krajów rozwijających się. Ponad połowa tych zgonów występuje na obszarze krajów położonych w części Afryki południowej, a prawie jedna trzecia z kolei ma miejsce w Azji Południowej. Ryzyko umieralności matek przy porodzie jest najwyższe wśród nastoletnich dziewcząt poniżej 15 roku życia. Obfite krwawienie podczas porodu jak i po urodzeniu dziecka jest główną przyczyną śmiertelności, stanów chorobowych oraz niepełnosprawności noworodków. Dostęp do bezpiecznej i występującej w wystarczającej ilości krwi połączony z racjonalną i bezpieczną transfuzją, pozostaje jednak wciąż wielkim wyzwaniem w wielu krajach.

Poniżej zamieszczamy życzenia z okazji Światowego Dnia Krwiodawców oraz zaproszenie na Dzień Otwarty w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, który odbędzie się dziś – 13 czerwca br. 

 

Otwórz