Młodzi paczkowianie pomagają więźniom sumienia - Maraton Pisania Listów

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Młodzi paczkowianie pomagają więźniom sumienia - Maraton Pisania Listów

Uczniowie Zespołu Szkół w Paczkowie od 9 do 13 grudnia 2013 r. będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie.

Szkoła jest organizatorem na terenie naszej gminy Maratonu Pisania Listów z Amnesty International. Pomysł narodził się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem wydarzenie stało się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach.

Kampania odbywa się w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku odbędzie się czternasta edycja, a w naszym liceum akcja realizowana jest po raz drugi.

Listy pisane do ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa zostały złamane. Społeczność Romów rumuńskich z Wrocławia, ofiary tajnych więzień CIA w Polsce, trójka więźniów z Placu Błotnego z Rosji, Jabeur Mejri z Tunezji, który został skazany za komentarze na Facebooku oraz Miriam Lopez, która próbuje dochodzić sprawiedliwości w Meksyku, to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie, których będziemy pisać w tym roku w ok. 350 miejscach w Polsce, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton

Każda osoba powinna w pełni korzystać z wszystkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. Serdecznie zapraszamy do napisania takiego listu z całą społeczność szkolną.


 

Otwórz