Jest szansa na połączenie Warszawa - Kudowa Zdrój

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Jest szansa na połączenie Warszawa - Kudowa Zdrój

Przewozy Regionalne planują uruchomienie nowego połączenia interREGIO z Warszawy do Kudowy Zdrój.

Pociąg miałby łączyć Kudowę Zdrój z Warszawą przez Kłodzko Gł. – Kamieniec Ząbkowicki – Nysę – Kędzierzyn Koźle. Pociąg interREGIO będzie wyjeżdżał w weekendy od 1 kwietnia do 1 listopada 2014r. W soboty jeździłby z Warszawy do Kudowy Zdrój w godzinach porannych, a w niedzielę z Kudowy do Warszawy.

Na razie prowadzone są rozmowy i analizy nad opłacalnością uruchomienia tego połączenia, które miałoby łączyć region Opolszczyzny i Kotliny Kłodzkiej z konurbacją śląską i centrum Polski. Polskie Koleje Państwowe zlikwidowały połączenia przychodzące i wychodzące ze stacji kolejowej w Paczkowie. Najbliższe stacje kolejowe: Kamieniec Ząbkowicki (15 km od Paczkowa), Nysa (25 km), Ząbkowice Śląskie (25 km). Od 2010 prowadzony jest tutaj tylko ruch towarowy.

Jest to szansa dla naszego regionu na bezpośrednie połączenie z innymi miastami Śląska oraz stolicą, do której dojdziemy w około 6 godzin. Warto dodać, że pociąg będzie kursował Centralną Magistralą Kolejową, gdzie obowiązują duże prędkości składów.  “Chemik” może dać szansę wcielenia w życie nieczynnego obecnie odcinka Nysa-Kamieniec Ząbkowicki. Połączenie może być szczególnie interesujące dla studentów, którzy wybrali warszawskie uczelnie oraz dla turystów wybierających się z Warszawy w Sudety.

W związku z brakiem dofinansowania w ramach umowy o świadczenie usług publicznych z Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, powyższy pociąg traktowany jest  jako pilotaż, a jego przyszłość zależy od wyniku finansowego i frekwencji w pierwszych miesiącach kursowania. Z uwagi, że pociąg ma działać na zasadach komercyjnych, trzeba napisać, że jego pojawienie oceniane jest na 80%.

Przedstawiamy orientacyjny rozkład jazdy:Miejmy nadzieję, że dojdzie do realizacji przedsięwzięcia, co spowoduje zwiększenie dostępności turystycznej i atrakcyjności całego obsługiwanego regionu.
 

Otwórz