Przed nami X Paczkowski Festiwal Filmowy

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Przed nami X Paczkowski Festiwal Filmowy

23 listopada w paczkowskim Kinie "Kopernik" rusza kolejny X Paczkowski Festiwal Filmowy "Panorama Świata". Jubileuszowa formuła imprezy obejmie nie tylko kinematografię polską, również europejską i światową.

To już dziesiąta edycja paczkowskiego Festiwalu, który na stałe wpisał się w coroczny kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta i każdego roku cieszy się sporą popularnością. W tym roku w Kinie "Kopernik" będzie można obejrzeć produkcje rodem z Polski, Wielkiej Brytanii, USA, Chin, Izraela, Włoch, Belgii, Francji, Australii, Arabii Saudyjskiej czy Niemiec.

W sumie podczas trwającego dwa dni X Paczkowskiego Festiwalu Filmowego zostanie zaprezentowanych dziesięć filmów, w tym 5 produkcji krótkometrażowych. Imprezę otworzy wernisaż wystawy metaloplastyki Jaroslava  Krizek z Czech. Następnie odbędzie się  koncert utalentowanych muzyków z Zespołu Freeway Quintet, w składzie: Piotr Szwec, Krzysztof Kowalczyk, Marcin Kużdowicz, Grzegorz Piasecki oraz Marcin Rak. Formacja tworzy muzykę wpisującą się w nurt współczesnego jazzu, mieszająca jazzową tradycję ze współczesnymi brzmieniami. Inauguracja Festiwalu odbędzie się w sobotę 23 listopada o godz. 16:00 w Kinie "Kopernik".

Dwie godziny później rozpocznie się projekcja pierwszego filmu - na przysłowiowy "pierwszy ogień" pójdzie "Katedra", czyli polskiej produkcji siedmiominutowy film krótkometrażowy w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Obraz jest oparty na opowiadaniu Jacka Dukaja, polskiego pisarza, autora fantastyki, pod tym samym tytułem. Animacja opowiada o samotnym pielgrzymie, przemierzającym pustkowia bliżej nieokreślonej planety. Kieruje się do zagadkowej budowli przypominającej z wyglądu katedrę. "Katedra" była nominowana do Oscara w kategorii, najlepszy krótkometrażowy film animowany, przegrywając jednak ze "The Chubbchubbs!” Podczas krótkiego seansu jesteśmy świadkami niezwykle intrygującej historii. Opowieść, którą możemy interpretować na różne sposoby oraz wyciągnąć z niej odpowiednie morały.

Następnie wyświetlony zostanie brytyjski dramat „Kwartet” z 2012 roku w reżyserii znanego aktora, Dustina Hoffmana. Dzieło powstało na podstawie sztuki o tym samym tytule autorstwa sir Ronalda Harwooda ("Pianista"). Opowiada o mieszkańcach domu opieki dla emerytowanych gwiazd opery. Reggie, Wilf i Cissy każdego roku organizują koncert z okazji rocznicy urodzin Verdiego, zbierając w ten sposób pieniądze na utrzymanie domu. Pewnego dnia do przybytku wprowadza się Jean była żona Reggiego, która choć zgrywa diwę, odmawia udziału w koncercie.

Kolejne sobotnie seanse rozpoczną się o godz. 20:00 - tym razem na ekranie paczkowskiego "Kopernika" zaprezentowane zostaną dwie krótkometrażowe produkcje "Perseid nights" oraz „Autokracy” . Sobotni wieczór zakończy izraelski dramat pt. „Wypełnić pustkę” w reżyserii Rama Burshtein.

Niedziela 24 listopada przyniesie ze sobą pięć festiwalowych produkcji. O godz. 11:00 rozpocznie się seans, z którego ucieszą się głównie najmłodsi fani kina pt. „PINOKIO”. Na godziny popołudniowe zaplanowano dwie produkcje krótkometrażowe „Rajan – słoń który pływa” i „Samsara” oraz dwa filmy „Dziewczynka w trampkach” oraz „Whisky dla aniołów”.

"Whisky dla aniołów" to francusko-brytyjski komediodramat z 2012r. Reżyserem obrazu jest Ken Loach, zaś scenariusz napisał Paul Laverty. Za produkcję odpowiada Rebecca O'Brien, a muzykę skomponował George Fenton. Film był w 2012 roku nominowany do Złotej Palmy na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. "Whisky dla aniołów" to optymistyczna opowieść o społecznym znaczeniu. W Glasgow bezrobotny młody człowiek, mający na swoim koncie kryminalną przeszłość oraz jego nowo narodzony syn, dołączają do grupy społecznych robotników. Podczas całodniowej wycieczki do destylarni na wsi, mężczyzna zaczyna się fascynować procesem tworzenia whisky i widzi w tym zajęciu rozwiązanie dla jego niespokojnego życia.

Festiwalowym konferansjerem i autorem prelekcji tradycyjnie będzie Jacek Szymański - członek Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Wstęp na wszystkie seanse paczkowskiego Festiwalu jest bezpłatny. Darmowe wejściówki są do odebrania w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie.

Organizatorzy imprezy - Urząd Miejski i OKiR Paczków  oraz współorganizator Starostwo Powiatowe w Nysie- serdecznie zapraszają do udziału!
Szczegółowy katalog programu X Paczkowskiego Festiwalu Filmowego można ściągnąć w wersji PDF tutaj.

 

                          


 

Otwórz